Kto musi wypełnić PIT 28?

Podziel się z innymi

Kto musi wypełnić deklarację PIT 28? Jeśli zastanawiasz się, czy Ciebie obowiązuje PIT 28, zapraszamy do lektury. W niniejszym artykule omawiamy rozliczenie PIT 28.

  1. Kogo obowiązuje PIT 28?
  2. Czego dotyczy PIT 28?
  3. Do kiedy trzeba wysłać PIT 28?

Deklarację PIT 28 w 2023 roku wypełniają przede wszystkim Ci podatnicy, którzy rozliczają się za pośrednictwem ewidencjonowanego ryczałtu. Z deklaracji skorzystają również te osoby, które uzyskują przychody z prywatnego najmu. Kogo jeszcze obowiązuje PIT 28? Czego dokładnie dotyczy i do kiedy trzeba wysłać deklarację PIT 28? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

Kogo obowiązuje PIT 28?

Kogo obowiązuje deklaracja PIT 28 i do kiedy trzeba ją wysłać? Otóż PIT 28 jest przeznaczony dla tych podatników, którzy uzyskują przychody przede wszystkim z jednoosobowej działalności gospodarczej. Chodzi oczywiście o taką działalność, która jest opodatkowana ryczałtem.

Ponadto deklarację PIT 28 muszą wypełnić te osoby, które uzyskują przychody z prowadzonej przez siebie działalności w formie spółki – również opodatkowanej ryczałtem.

Formularz PIT 28 przeznaczony jest również dla podatników uzyskujących przychody z prywatnego najmu nieruchomości, która jest położona nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Deklaracja PIT 28 dotyczy także osób, które sprzedają własne produkty rolne lub zwierzęce, które nie są przetwarzane przemysłowym sposobem i w ten sposób otrzymują przychody.

Jeszcze do końca 2022 roku prywatny najem, o którym wspominaliśmy, można rozliczać na ogólnych zasadach lub na podstawie zryczałtowanego dochodowego podatku. W roku 2023 w tej kwestii pojawią się pewne zmiany. A mianowicie osoba wynajmująca nie będzie mogła wybrać, jak rozliczyć przychód uzyskany z najmu.

Jedyną poprawną formą opodatkowania w tej kwestii będzie tylko i wyłącznie ryczałt od ewidencjonowanych przychodów, ale na szczęście złożenie zeznania jest w tym przypadku równie proste.

Czego dotyczy PIT 28?

Czego dotyczy PIT 28? Jak wspominaliśmy, PIT 28 obowiązuje te osoby, które rozliczają się z reguły w formie zryczałtowanego dochodowego podatku od ewidencjonowanych przychodów.

Ryczałt różni się od rozliczania na ogólnych zasadach lub w formie liniowego podatku tym, że nie można pomniejszać podatku o tę wartość wydatków, które wiążą się z opodatkowanymi czynnościami. A zatem przy ryczałcie mamy do czynienia z opodatkowaniem przychodu, który został osiągnięty.

pit 28

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę jawną czy cywilną, możesz skorzystać z tego uproszczonego rodzaju opodatkowania. PIT 28 przeznaczony jest także dla osób, które rozliczają przychód z dzierżawy, najmu, poddzierżawy lub podnajmu.

W tym ostatnim przypadku do listy należy doliczyć także umowy, które mają podobny charakter.

Do kiedy trzeba wysłać PIT 28?

Do kiedy trzeba wysłać deklarację PIT 28? Od 2023 roku będzie obowiązywać nowy termin złożenia dokumentu. Deklarację należy zatem wysłać do 30 kwietnia tego roku, który następuje po rozliczanym roku podatkowym. Jeśli 30 kwietnia przypada na dzień wolny od pracy, data przesunie się na pierwszy dzień roboczy, który po nim będzie występować.

Deklaracje można wysyłać już od 15 lutego. Jeśli zrobisz to wcześniej, w dalszym ciągu termin zwrotu ewentualnej nadpłaty będzie liczony właśnie od tego dnia.

Pamiętaj, że stawki w formie ryczałtu nie są takie same dla każdego rodzaju działalności. Warto zapoznać się z tymi informacjami przed wypełnieniem deklaracji.

Na przykład dla przychodów, które osiągane są w zakresie wolnych zawodów, stawka wynosi 17%. Od przychodów pochodzących z działalności wytwórczej, w tym także robót budowlanych, stawka wynosi 5,5%, natomiast jeśli chodzi o sprzedaż przetworzonych nie w sposób przemysłowy produktów zwierzęcych i roślinnych, które pochodzą z własnej hodowli czy uprawy, stawka to 2%.

Sprawdź pełną listę stawek podatku ryczałtowego i wybierz tę, która odpowiada Twojej działalności.

W razie wątpliwości co do wysokości dokonanych odliczeń, należnego ryczałtu, rozliczaniu dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zawsze warto skontaktować się z księgową lub poszukać informacji na stronie programu do PIT.

Można tu znaleźć wiele artykułów na temat przychodów opodatkowanych poza ryczałtem, dzięki czemu łatwiej będzie wypełnić zeznanie podatkowe PIT. Przygotowanie deklaracji PIT jest bardzo proste, a gotowy dokument można od razu wysłać do urzędu skarbowego.

W zależności od wysokości osiągniętego dochodu konieczne może być dopłacenie jakiejś kwoty, co najczęściej ma miejsce w przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Na szczęście, nawet jeżeli od wysokości uzyskanego przychodu trzeba będzie coś dopłacić, to program przygotowujący zeznania PIT poinformuje użytkownika, jaka to będzie kwota. Warto więc przygotować zeznanie PIT z wykorzystaniem tego narzędzia. 

Po wysłaniu dokumentu użytkownik otrzyma urzędowe poświadczenie odbioru, dzięki czemu będzie miał gwarancję, że urząd otrzymał kopię jego zeznania podatkowego. W programie dostępne są również formularze dla osób prowadzących działalność opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. 

Odpowiedni druk znajdą również podatnicy rozliczający przychód z najmu lub dzierżawy.