Jakie kursy zawodowe warto wybrać?

Podziel się z innymi

Osoby wkraczające na rynek pracy lub nieznajdujące spełnienia czy wystarczających zarobków w danym zawodzie mogą szukać możliwości rozwoju zawodowego w ramach szkoleń i kursów. Szczególnie popularne jest branie udziału w kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz kursach UDT. Te drugie cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na spory popyt w różnych branżach. Operatorzy wózków widłowych, suwnic, dźwigów, podestów ruchomych czy wciągarek mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i satysfakcjonujące zarobki. Dowiedz się, jaki kurs zawodowy warto wybrać.

Kursy UDT — na czym to polega?

Kursy zawodowe UDT to jeden ze sposobów kształcenia zawodowego. Nie są to w świetle prawa kwalifikacyjne kursy zawodowe, po których przystępuje się do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje organizowanego przez okręgową komisję egzaminacyjną. Podobnie jak kwalifikacyjny kurs zawodowy, szkolenie UDT jest formą pozaszkolną. Różni je jednak instytucja weryfikująca kompetencje do wykonywania zawodu.

W tym wypadku kurs ma umożliwić zdobycie umiejętności w zakresie danej kwalifikacji, które weryfikuje egzamin przed Urzędem Dozoru Technicznego lub Transportowym Dozorem Technicznym. Wymogi są różne: może to być posiadanie wykształcenia średniego, zazwyczaj jednak wystarczy podstawowe. Najważniejsze jest przejście kursu przygotowującego do danego zawodu, złożonego z części teoretycznej i praktycznej. Po jego ukończeniu nie otrzymuje się certyfikatu, a przystępuje się do egzaminu, który obejmuje teorię i praktykę. Efektem jest zaświadczenie UDT lub TDT (są honorowane wzajemnie) uprawniające do wykonywania zawodu w zakresie jednej kwalifikacji. Zaświadczenia są wydawane na konkretny okres — na przykład 5 czy 10 lat. Następnie konieczne jest przedłużenie jego ważności.

Kurs na suwnice

Suwnice wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Spotkamy je między innymi w fabrykach, portach i terminalach kolejowych. Urządzenia te wymagają dużej precyzji i dbałości o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zdobycie kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie i poświadczonych przez UDT daje jednak duże możliwości. Mediana dla operatora suwnicy wynosi 4 340 złotych brutto. Stawka rynkowa zaczyna się na poziomie 3680 złotych i sięga ponad 6000 złotych brutto miesięcznie. Po odbyciu kursu można liczyć na łatwość znalezienia pracy, zwłaszcza wtedy, gdy ma się także uprawnienia na wózki widłowe. Za granicą stawki dla operatorów suwnic sięgają nawet 15000 złotych brutto miesięcznie.

Kurs na wózki widłowe

Popyt na operatorów wózków widłowych sprawia, że jest to chętnie obierana ścieżka zawodowa. Wózki widłowe wykorzystuje się bowiem w wielu różnych miejscach — w marketach, w magazynach, w hurtowniach, na budowach, a także wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby lub możliwości wykorzystania większych maszyn. Stawka rynkowa w Polsce jest w zakresie 3690-4700 złotych brutto miesięcznie z medianą na poziomie 4130 złotych brutto. Tymczasem za granicą zarobki sięgają do 15000 złotych miesięcznie, co sprawia, że wiele osób, chcąc zgromadzić kapitał na przykład na budowę domu, wybiera właśnie takie uprawnienia. Obsługa tych urządzeń jest dość prosta, choć zależy od rodzaju wózka. Obowiązki obejmują najczęściej załadunek i rozładunek towaru, ewentualnie także inne czynności. Ważna jest troska o bezpieczeństwo i unikanie stłuczek.

Kurs na podesty ruchome

Podesty ruchome wykorzystuje się przy konserwacji budynków, mają także zastosowanie w innych branżach. Ich zadaniem jest podniesienie osoby i sprzętu na odpowiednią do danych prac wysokość. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu można szukać pracy w różnych branżach — często uprawnienia na podesty ruchome są bardzo cenione, gdy łączy się je z innymi kwalifikacjami, na przykład montera. Mediana wynagrodzeń to 3600 złotych brutto.

Kurs na żurawie

Żurawie wieżowe i inne wykorzystuje się w różnych branżach, jednak przede wszystkim w budownictwie. Kurs operatora żurawi pozwoli także podjąć pracę w przemyśle, na kolei, w składach drewna. Takie kwalifikacje są bardzo cenione i popyt na osoby z niezbędnymi uprawnieniami jest duży. Pensje są w tej branży bardzo różne. Mediana wynosi 4950 złotych brutto. Wypłata co drugiego operatora żurawia wynosi od 4060 do 6410 złotych. Aby uzyskać uprawnienia operatora żurawi wieżowych lub innych jest odpowiedni kurs operatora żurawi, a następnie egzamin państwowy. Program kursu obejmuje zajęcia teoretyczne i część praktyczną.

CT Szkolenia — zainwestuj w swoją przyszłość

Jeśli chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje i rozpocząć nową ścieżkę zawodową, zachęcamy do przyjrzenia się ofercie firmy CT Szkolenia. Prowadzona jest przez specjalistów z doświadczeniem pracy jako inspektorzy TDT, dlatego przekazywana wiedza i wskazówki są bardzo pomocne podczas zdawania egzaminu. W ten sposób zdobycie zaświadczenia UDT staje się prostsze.