Jak wyglądają etapy wypalenia zawodowego?

Podziel się z innymi

Wypalenie zawodowe to stan umysłu, który towarzyszy długotrwałemu, nierozwiązanemu stresowi, który może negatywnie wpłynąć na Twoją pracę i życie. Mając to na uwadze, ważne jest, aby zrozumieć etapy wypalenia, zanim zaczniesz pracować nad jego zapobieganiem.

Etap miesiąca miodowego

W przypadku omawianego problemu ważne jest podejmowanie regularnych kroków, aby jemu zapobiec. Dlatego wyróżniliśmy pięć etapów wypalenia dla lepszego zobrazowania, jak właściwie wygląda ten stan. Zapraszamy do zapoznania się z nimi i wyciągnięcia wniosków!

Kiedy podejmujemy się nowego zadania, często zaczynamy od wysokiej satysfakcji z pracy, zaangażowania, energii i kreatywności. Dotyczy to zwłaszcza nowej roli w dane firmie lub początków przedsięwzięcia biznesowego.

W tej pierwszej fazie wypalenia możesz zacząć odczuwać przewidywane stresy związane z inicjatywą, którą podejmujesz, dlatego ważne jest, aby zacząć wdrażać pozytywne strategie radzenia sobie. Mowa tu o podejmowaniu praktycznych kroków w celu wspierania dobrego samopoczucia wraz z przedsięwzięciami zawodowymi.

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – aplikacja Helping Hand

Etap początku stresu

Drugi etap wypalenia zaczyna się od świadomości, że niektóre dni są trudniejsze niż inne. Możesz zauważyć, że twój optymizm słabnie, a także zauważysz typowe objawy stresu, które wpływają na ciebie fizycznie, psychicznie lub emocjonalnie.

Etap chronicznego stresu

Trzeci etap wypalenia to chroniczny stres. Jest to wyraźna zmiana poziomu stresu, przechodząca od motywacji do niezwykle częstego jego doświadczania. Możesz również doświadczyć bardziej intensywnych objawów niż te z drugiego etapu.

Etap wypalenia

Wejście w czwarty etap to samo wypalenie, w którym objawy stają się krytyczne. Kontynuacja normalnego stanu często nie jest możliwa w tym momencie, ponieważ coraz trudniej sobie z tym radzić. Wszyscy mamy swoje własne, unikalne granice tolerancji i kluczowe jest, abyś szukał interwencji na tym etapie.

Etap nawykowego wypalenia

Ostatnim etapem wypalenia jest wypalenie nawykowe. Oznacza to, że objawy są tak zakorzenione w Twoim życiu, że prawdopodobnie doświadczysz poważnego, ciągłego problemu psychicznego, fizycznego lub emocjonalnego, w przeciwieństwie do okazjonalnego doświadczania stresu lub wypalenia.

Jak zapobiec wpływowi wypalenia?

Chociaż wypalenie może powodować problemy w pracy, w domu i ogólnie w życiu, zawsze można podjąć działanie już na etapie 1. Nawet jeśli nie doświadczasz teraz stresu ani wypalenia, sugerujemy, aby najrozsądniej podjąć praktyki samoopieki i budować swoją odporność psychiczną. Jeśli nie samemu, to z pomocą specjalistów, ponieważ z ich usług można korzystać stacjonarnie, jak i zdalnie.

Podsumowanie

Każdemu może zdarzyć się wypalenie zawodowe i warto zdawać sobie z tego sprawę. Każdy jest bowiem narażony na mniejsze lub większe problemy psychiczne, więc, zamiast zamiatać je pod dywan sięgajmy po optymalną pomoc wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. W znaczący sposób poprawi to jakość życia i nasz poziom komfortu psychicznego.