Jak wygląda rekrutacja na opiekunkę seniora w Niemczech?
Pełnienie funkcji opiekunki seniora w Niemczech to zajęcie, którego coraz chętniej podejmują się Polki. Dobre zarobki i atrakcyjne warunki współpracy sprawiają, że konkurencja w tym zawodzie jest spora. To, która kandydatka otrzyma zaproszenie do podpisania umowy, rozstrzyga się w rekrutacji. W tej trzeba uczestniczyć bez względu na to, czy do pracy za granicę wyjeżdża się po raz pierwszy, czy też jest się doświadczonym pracownikiem niemieckiej opieki. Jak wygląda standardowy proces rekrutacji?
Jak wygląda rekrutacja na stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech?
Rekrutacja na stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech przeprowadzana jest przez każdą dobrą agencję. Dobra i profesjonalna firma pośrednicząca nie pozwoli sobie bowiem na zatrudnienie osoby niesprawdzonej. Zazwyczaj proces rekrutacji obejmuje kilka etapów. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu rekrutacji i w każdej firmie może ona wyglądać inaczej. Cel całego procesu zawsze jest jednak ten sam. Znana agencja opiekunek Felizajob na opieka.felizajob.pl podaje, że rekrutacja ma na celu przede wszystkim sprawdzić predyspozycje do wykonywania zawodu, poznać wykształcenie i kompetencje kandydatki, a także jej oczekiwania względem pracy. Rekrutacja ma więc na celu nie tylko wyłonić najlepsze kandydatki, ale i zaproponować opiekunce pracę zgodną z jej oczekiwaniami – pod względem zarobków, zakresu obowiązków, miejsca pełnienia opieki.
Jakie są etapy rekrutacji opiekunki seniora w Niemczech?
Pierwszym krokiem rekrutacji jest najczęściej zgłoszenie swojej kandydatury do agencji pośrednictwa pracy. Zgłoszenie, które zawiera CV można wysłać mailem, pocztą lub przynieść osobiście do siedziby biura – najlepszym i najprostszym sposobem jest ten pierwszy. Warto pamiętać, aby przesłać pełne dokumenty rekrutacyjne, czyli oprócz standardowego CV, certyfikaty, referencje, potwierdzenie wykształcenia, odbytych kursów itp.
Kolejnym etapem jest rozmowa z kandydatem, którą przeprowadza pracownik agencji opiekunek. Rozmowa może odbywać się telefonicznie, osobiście lub przez jeden z wielu komunikatorów. W jej trakcie rekruter stara się dowiedzieć, jak najwięcej o osobie zgłaszającej chęć wyjazdu do Niemiec. Pytania dotyczą doświadczenia, wykształcenia, cech osobowości, zalet, wad.
Rekruter na pewno poruszy też kwestie znajomości języka niemieckiego, a także oczekiwań względem współpracy. Kandydat musi się przygotować na pytania, jakie ma oczekiwania w stosunku do pracy, zakwaterowania, warunków finansowych, formy współpracy, preferowanego regionu i terminu rozpoczęcia opieki. W czasie rozmowy najlepiej odpowiadać szczerze i otwarcie, dzięki temu ma się szanse znaleźć wymarzoną pracę.
Znając oczekiwania przyszłej opiekunki, pracownik agencji może dopasować oczekiwania do posiadanych w portfolio anonsów i zaproponować najlepsze oferty. Zazwyczaj kandydat otrzymuje kilka ofert do wyboru i ma czas na zastanowienie się, czy i którą wybiera. Po akceptacji następuje zawarcie umowy, a w uzgodnionym terminie wyjazd i rozpoczęcie pracy.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.