Jak szybko znaleźć dobrą pracę?
Jak szybko znaleźć pracę?
Właśnie straciłeś pracę? Od dłuższego czasu bezskutecznie wysyłasz CV do różnych firm? A może odczuwasz symptomy wypalenia zawodowego i potrzebujesz zmiany? To znak, że pora na poważnie wziąć się za szukanie pracy. Tylko jak to zrobić dobrze?
W dzisiejszych czasach szukanie pracy jest prostsze niż jeszcze 10 lat temu. Wystarczy poszukać jej w Internecie. Interesuje Cię praca jako pracownik fizyczny do rozwożenia zamówień w gastronomii? A może obsługa klientów jako młodszy specjalista? Na portalach z ofertami, czeka na Ciebie cała lista ofert, więc na pewno znajdziesz odpowiednią dla siebie.
Chcesz szybko znaleźć pracę? Sprawdź ten portal z ofertami: https://fast-service.com.pl/oferty-pracy/
Oferty pracy i co potem?
Szukaj aktywnie. Załóż profil zawodowy oraz korzystaj z nowoczesnych kanałów social media, zamów newsletter na portalach z ogłoszeniami i nowymi ofertami, pytaj znajomych o wakaty. Jeśli nie wiesz, jak szybko znaleźć pracę, na pewno pomocne okażą się nowoczesne narzędzia. Warto też zbudować bazę kontaktów profesjonalnych (networking), m.in. poprzez portal LinkedIn. Warto pamiętać o tym, że super oferta nie będzie czekać w nieskończoność, także im szybciej wyślesz CV, tym lepiej.
Aplikuj do firmy mimo braku ogłoszenia. Wykaż się inicjatywą i wyślij lub zanieś aplikację do firmy, w której aktualnie nie jest prowadzona rekrutacja. Może okazać się, że Twoja aplikacja zwróci na Ciebie uwagę i potencjalny pracodawca zaprosi Cię na rozmowę.
Samodzielne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Zadbaj o właściwe zaprezentowanie swoich umiejętności i atutów, ale także o ubiór i wygląd. Przygotuj się też na pytania, jakie na pewno padną na rozmowie kwalifikacyjnej – m.in. o wynagrodzenie, umiejętności czy oczekiwania względem pracodawcy.
Warto wykazać się znajomością firmy, dlatego dobry research to podstawa przed spotkaniem. Powinieneś umieć wyjaśnić potencjalnemu, dlaczego zainteresowała Cię oferta od konkretnego pracodawcy i dlaczego to właśnie Tobie należy się zatrudnienie. Nie daj się zaskoczyć na rozmowie, a jeśli tak się stanie – postaraj się tego nie okazać. Samodzielne przygotowywanie opisu siebie i nakreślenie swojej ścieżki zawodowej językiem korzyści doceni każdy pracodawca.
Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, staż w firmie pozwoli Ci je zdobyć. Na początek często jest oferowana umowa zlecenie, która po kilku miesiącach zamieni się w umowę o pracę na pełen etat. Dzięki wdrożeniu też poznasz swoje obowiązki w praktyce, rozwiniesz posiadane umiejętności i zdobędziesz nowe. Wiele firm poszukuje młodych ludzi nawet bez doświadczenia lub z doświadczeniem na niskim poziomie, aby mogli ich przeszkolić od podstaw według własnych zasad panujących w firmie.
Ciągły rozwój to większa skuteczność
Staraj się cały czas inwestować w swój rozwój i wykorzystuj swój potencjał. To postawa zgodna z ideą uczenia się przez całe życie. Jeśli masz czas wolny, wykorzystaj go na naukę języka obcego lub zdobycie nowych kwalifikacji, które są pożądane na rynku pracy.
Wszystkie działania związane z szukaniem pracy staraj się łączyć z doszkalaniem się w różnych dziedzinach. Osoby bezrobotne znajdą czas na kursy stacjonarne lub online, lekturę poradników lub prowadzenie bloga oraz zawodowych profili w social mediach. Rekruterzy chętnie wybierają osoby z pasją i zainteresowaniami, gdyż są one często bardziej zaangażowane w wykonywanie swoich obowiązków.
Szukaj… a znajdziesz
Nie da się ukryć, że rynek pracy w województwie mazowieckim (miasto Warszawa) będzie największy, więc czasami po miesiącach poszukiwań pracy w swoim mieście może warto rozważyć przeprowadzkę do dużego miasta? Stopa bezrobocia w dużych miastach jest bardzo niska, a i oferowane jest dobre wynagrodzenie. Czasami pomocny w poszukiwaniach może się okazać także Urząd Pracy.
Kiedy szukasz zatrudnienia, Twoja skuteczność zależy nie tylko od zaangażowania, ale również od wytrwałości. Przeglądanie ofert kilka razy dziennie może być uciążliwe, ale mimo to warto codziennie poświęcać czas na analizowanie możliwości i wysyłanie dokumentów aplikacyjnych.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.