Jak rozwiązać umowę o pracę?
Co do zasady ustanie stosunku pracy może nastąpić w formie jego wygaśnięcia lub rozwiązania. Wygaśnięcie następuje z mocy przepisów prawa i nie wymaga podejmowania dodatkowych czynności. Natomiast rozwiązanie umowy o pracę jest następstwem czynności prawnych, zainicjowanych przez jedną lub obie strony stosunku pracy.
Jakie zatem czynności prawne decydują o rozwiązaniu umowy o pracę?
Otóż zasadniczo mamy do czynienia z trzema możliwościami w tym zakresie. Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić wskutek następujących czynności prawnych:
- porozumienie stron
- wypowiedzenie
- rozwiązanie bez wypowiedzenia
Należy dodać, iż umowa o pracę może zostać rozwiązana również z powodu wypowiedzenia warunków pracy lub płacy, jeżeli pracownik odmówi przyjęcia nowych, zaproponowanych mu warunków.
Na czym polega rozwiązanie umowy poprzez porozumienie stron?
W ramach tej czynności prawnej rozwiązać można każdą umowę i to niezależnie od tego, która ze stron wystąpi z taką propozycją. Samo rozwiązanie umowy następuje w terminie określonym w porozumieniu, który to termin strony mogą ustalić dowolnie. Jeżeli jednak w porozumieniu nie będzie określona data ustania umowy o pracę, wówczas tą datą jest data zawarcia porozumienia.
Jakie są zasady stosowania wypowiedzenia umowy o pracę?
Otóż wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli złożonym przez jedną stronę stosunku pracy drugiej. Powoduje ono rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wskazanego w oświadczeniu wypowiadającym. W ten sposób rozwiązać można umowę zawartą na czas określony, nieokreślony czy też próbny.
Co istotne, okres wypowiedzenia umowy o pracę, która jest zawarta na czas określony lub nieokreślony, uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, wynosząc:
- 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy
- 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy
- 3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata
Nadto ważnym jest, iż samo wypowiedzenie umowy o prace musi być złożone w formie pisemnej. Dodatkowo, pracodawca wypowiadając umowę pracownikowi musi podać przyczyny zwolnienia oraz pouczyć o przysługującym prawie do odwołania do sądu pracy.
A czym jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia?
Jest to jednostronne oświadczenie woli, powodujące natychmiastowe ustanie stosunku pracy. Wymaga formy pisemnej oraz podania konkretnych przyczyn. Rozwiązanie takie jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych, przewidzianych prawem, okolicznościach.
Decydując się zatem na wypowiedzenie umowy o pracę, warto poznać swoje prawa, by dokonać tego w zgodzie z nimi. Nadto wypowiadając umowę należałoby posiłkować się gotowymi formularzami, dostępnymi chociażby pod niżej wskazanymi adresami: wzór wypowiedzenia umowy o pracę
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.