Jak rozliczyć PIT przez internet w 2022 roku?

Podziel się z innymi

Jak rozliczyć PIT przez internet w 2022 roku?

Już od wielu lat jest coraz więcej entuzjastów rozliczania PIT przez internet. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze niż tradycyjna wizyta w Urzędzie Skarbowym, która nie dość, że pochłonie masę czasu, to w dodatku może kosztować nas sporo nerwów. Z roku na rok zwiększa się grupa osób, która decyduje się na taką formę rozliczenia. Dla młodych nie jest to trudne, bo technologia jest im bliska, natomiast starszym osobom pomagają dzieci oraz wnuki. Co czeka podatników w 2022 roku? Jak rozliczać PIT? Aby się o tym dowiedzieć więcej, zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem.

Nowoczesne programy do rozliczenia PIT

Pierwszą opcją pozwalającą na rozliczania rocznego zeznania podatkowego są programy. Jest ich stosunkowo niemało, a jednym z nich jest program pit 2022, czyli dobrze znane wszystkim e-pity. Dzięki temu programowi raptem w parę minut można złożyć swoje zeznanie podatkowe i przede wszystkim nie trzeba się poświęcać, by pojawić się osobiście w Urzędzie Skarbowym czy też zlecać uzupełnienie naszego zeznania poprzez biuro rachunkowe.

Logowanie do programu jest bardzo proste i wymaga podania podstawowych informacji, a można też założyć konto, z którego w przyszłości będzie się rozliczać zeznanie podatkowe za kolejne lata. Co istotne, program poprowadzi nas za rękę, jeżeli nie mamy doświadczenia, co sprawia, że mogą z niego korzystać nie tylko doświadczeni użytkownicy, ale również i ci, którzy mają tę przyjemność po raz pierwszy. Pełna wersja programów rozliczeniowych jest dostępna za darmo i nie trzeba płacić pieniędzy za to, że z nich korzystamy. Co istotne, PIT można rozliczyć również za pomocą tableta bądź smartfona, a jest to naprawdę coś nowego, co jeszcze wiele lat temu było wręcz niemożliwością.

Narzędzie rządowe – podatki.gov.pl

Drugie narzędzie, które pomoże rozliczyć PIT przez internet to możliwość wejścia na stronę podatki.gov.pl. Logowanie odbywa się za pomocą PESEL, imienia i nazwiska, kwotą przychodu za 2019, kwotą przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od waszego pracodawcy), a na samym końcu potwierdzeniem kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 r. Istnieje opcja zalogowania się przez profil zaufany, dzięki któremu mamy dostęp do bankowości elektronicznej. Ponadto ostatnią opcją do zalogowania się jest mObywatel.

Elektroniczny Urząd Skarbowy to narzędzie pozwalające na wypełnienie deklaracji podatkowej raptem w kilka minut. Nie dość, że nie trzeba wychodzić z domu, to szybkość całej operacji sprawia, że niekoniecznie trzeba się denerwować na całe rozwiązanie. Jeżeli chcemy skorzystać z tej opcji, to możemy dodatkowo skorzystać z różnych ulg, które być może nam przysługują. Rok 2022 będzie dosyć bogaty, więc jeżeli jest szansa na skorzystanie z nich, to jak najbardziej warto. Oczywiście, można również nie robić nic ze swoim zeznaniem podatkowym, natomiast wiąże się to z tym, że zostanie to zrobione za nas przez urzędnika. Wtedy jednak nie będzie czasu na korektę zeznania, a i pieniądze otrzymamy w późniejszym czasie.