Czym jest system MES?

Podziel się z innymi

Śledząc ogłoszenia z ofertami pracy w przemyśle, z pewnością zetknąłeś się niejednokrotnie z wymogiem znajomości oprogramowania do zarządzania produkcją. Często to kryterium jest połączone ze skrótem “MES”. Na określonych stanowiskach, zwykle wyższych, może to być warunek niezbędny do spełnienia, by w ogóle zainteresować pracodawcę swoją osobą. Myśląc poważnie o pracy w przemyśle należy po prostu rozumieć, co kryje się od nazwami: “system MES” lub “oprogramowanie MES”. Postaramy się wyjaśnić Ci to w przystępny sposób.

Zarządzanie zakładem produkcyjnym można podzielić na kilka obszarów. Najprostsze rozróżnienie to oddzielenie od siebie pionu administracyjnego od produkcyjnego. Skrót “MES” (ang. Manufacturing Execution System) oznacza po prostu “system zarządzania produkcją” i jest to po prostu zbiorcza nazwa klasy oprogramowania, które rejestruje i analizuje przebieg procesów na hali produkcyjnej.

Obraz wart więcej niż tysiąc słów

System MES integruje urządzenia, maszyny, terminale i czujniki z hali produkcyjnej w sieć, tworząc dla nich jedno wspólne środowisko. Pozwala to w czasie rzeczywistym śledzić przebieg procesu wytwórczego oraz pracę maszyn. Osoby, mające wgląd do systemu MES (np. Ty) mogą w każdej chwili sprawdzić status realizacji wybranego zlecenia, stan pracy określonego narzędzia, stan zapasów surowców, itd. Pozwala to zaoszczędzić olbrzymie ilości czasu, ponieważ nie trzeba sprawdzać niczego osobiście na hali ani z nikim się kontaktować – system MES natychmiast jest w stanie zaprezentować dane odnośnie interesującej nas sprawy.

Korzyści dzięki analityce

Ilość pobieranych i przetwarzanych danych jest ogromna, ale pozwala to na bardzo szybkie i trafne diagnozowanie problemów różnego typu. System MES jest w stanie nie tylko natychmiast zdobyć informację o awarii maszyny lub przestoju, ale także sprawdzić stan zużycia zapasów czy części zamiennych, wskazywać urządzenia wymagające napraw lub przeglądów, etc. Dzięki niemu, będziesz w stanie nie tylko sprawdzać pojedyncze procesy i urządzenia, ale także mierzyć szereg istotnych wskaźników efektywności produkcji, w tym najważniejszy z nich wszystkich – OEE (Overall Equipment Effectiveness). Pozwoli to na usprawnianie procesów, znalezienie potencjalnych wąskich gardeł, wskazywanie źródeł niepożądanych sytuacji.

Wyraźnie lepszy system

Każda fabryka to niezwykle skomplikowany organizm, pełen współzależności tysięcy czynników. Zebranie danych, potrzebnych do podejmowania decyzji, samo w sobie byłoby bardzo trudne dla pojedynczej osoby, ale ich pełna analiza byłaby wręcz niemożliwa. System MES pomaga w tym zadaniu, prezentując informacje w przejrzysty i czytelny sposób. Pracując na dużych bazach danych, nie myli się w ocenie przyczyn i skutków wybranych działań, pozwala także dowolnie zestawiać różne typy danych z sobą. Widząc wszystkie potrzebne informacje jak na dłoni, nie podejmiesz złej decyzji. To bodaj największa zaleta systemu MES.

Planując rozwój swojej kariery w przemyśle, dobrze jest zawczasu przygotować się na naukę pracy z narzędziami, które pomogą nam lepiej wykonywać naszą pracę i są podwalinami standardu Industry 4.0. System MES to must-have dla każdego potencjalnego Plant Managera lub innego pracownika wyższego szczebla w firmie produkcyjnej.