Czy warto zrobić kurs na wózki widłowe?

Podziel się z innymi

Kursy na wózki widłowe to jedne z najchętniej robionych, a jednocześnie najbardziej pożądanych szkoleń na dzisiejszym rynku pracy. Uprawnienia operatora wózków widłowych przydają się na stanowisku magazyniera, w sektorze budowlanym, transportowym, a nawet w sklepach. Szerokie spektrum zastosowań takiego sprzętu sprawia, że szkolenie na wózki widłowe to jedna z najlepszych inwestycji we własny rozwój i karierę.

Rodzaje szkoleń na wózki widłowe

Myśląc o tym, czy warto zrobić kurs na operatora wózków widłowych, zastanowić się trzeba, przede wszystkim nad rodzajem szkolenia. Jezdniowe wózki podnośnikowe dzielą się bowiem na różne rodzaje, które wymagają innych uprawnień.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wózki widłowe mogą mieć napęd elektryczny, benzynowy lub wysokoprężny, co zmienia ich możliwości i potencjalne zastosowania. Jednak najważniejszym rozróżnieniem jest podział na różnego rodzaju konstrukcje, wśród których wyróżniamy wózki podnośnikowe, naładowne, unoszące, ciągnikowe oraz specjalne.

Szkolenia na operatora pozwalają uzyskać uprawnienia na obsługę wózków różnego rodzaju i różnych zastosowań. Doskonałą ofertę przedstawia np. Grupa Kena, organizująca kursy na wózki widłowe różnego typu. Podstawowy program szkolenia pozwala uzyskać uprawnienia do obsługi tradycyjnych maszyn tego rodzaju, również z tzw. długimi widłami. Takie szkolenie obejmuje nie tylko zajęcia praktyczne, ale również teoretyczne, które obejmują podstawy budowy wózków widłowych, przepisy BHP, zasady udzielania pierwszej pomocy i oczywiście jazdę wózkami różnego typu.

Oddzielne szkolenia organizuje się dla operatorów wózków wysokiego składowania oraz wózków jezdniowych specjalizowanych ze zmiennym wysięgiem.

Istotne jest to, że uprawnienia zdobyte na kursach Grupy Kena pozwalają na pracę zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami — na terenie całej Unii Europejskiej — co znacznie zwiększa konkurencyjność pracownika na rynku i jego możliwości zdobycia atrakcyjnego zatrudnienia.

Kurs na operatora wózka widłowego — kto może z niego skorzystać?

Kurs operatora wózków widłowych może zrobić każdy. Chętnie korzystają z tego pracownicy młodzi, dopiero wchodzący na rynek pracy, którzy chcą poszerzyć kwalifikacje i uatrakcyjnić swoje CV. Jednak kursy na wózki widłowe robią również weterani rynku pracy, którzy szukają drogi do awansu, zmiany profilu zawodowego czy po prostu sposobu na zwiększenie swojej atrakcyjności w oczach pracodawców.

Szkolenia na wózki widłowe często sponsorują swoim pracownikom sami pracodawcy. To doskonały sposób na kształcenie i zwiększenie kwalifikacji swojej kadry pracowniczej. Dzięki temu łatwiej jest zaprojektować ścieżki kariery i system awansów wewnętrznych.

Wewnętrzne kształcenie pracowników w firmie pozwala w łatwy sposób pozyskać osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Dzięki temu redukuje się koszty prowadzenia rekrutacji zewnętrznej i zwiększa się lojalność pracowników oraz ich przywiązanie do firmy, co pozwala znacznie zmniejszyć rotację. Szkolenia na wózki widłowe dla firm są więc doskonałym wyborem wszędzie tam, gdzie pracodawcy zależy na budowaniu silnego, zgranego, zmotywowanego i stałego zespołu.

Największe zalety posiadania uprawnień na wózki widłowe

Uprawnienia operatora wózków widłowych to jedne z najbardziej pożądanych kwalifikacji na obecnym rynku pracy. Urządzenia transportu bliskiego wykorzystywane są w magazynach, na halach produkcyjnych, a także w supermarketach, dyskontach i innego rodzaju sklepach.

Jednym z największych atutów posiadania uprawnień na wózki widłowe są więc szerokie możliwości pozwalające na pracę w bardzo wielu miejscach. Ogromnym plusem jest również to, że w przypadku szkoleń zakończonych egzaminem Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), zyskuje się możliwość pracy na terenie całej Unii Europejskiej.

Dodatkowe uprawnienia, czyli wyższe kwalifikacje, wiążą się również z lepszymi zarobkami. Kursy na wózki widłowe pozwalają więc nie tylko zdobyć pracę, ale zdobyć pracę dobrze płatną.

Zaletą jest również fakt, że aby przystąpić do kursu, nie trzeba spełniać wygórowanych wymagań. Szkolenie na operatora wózków widłowych może zrobić każda osoba po 18 roku życia, która przeszła badania i uzyskała od lekarza medycyny pracy zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy w tym zawodzie.

Jest to zatem łatwy i relatywnie niedrogi sposób na poszerzenie swoich umiejętności, zdobycie cennych i poszukiwanych na rynku pracy uprawnień, a co za tym idzie, dobrze płatnej pracy na terenie kraju i poza nim.