Praca dla lektora języka angielskiego: omawiamy wszystkie możliwości!
Jak to jest z pracą dla lektora języka angielskiego – czy wiąże się ona jedynie ze szkołą językową? Nie! Jako lektor masz opcję pracy w szkole publicznej, językowej, ale również udzielania prywatnych lekcji, korepetycji czy nawet… założenia własnej szkoły językowej. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Jakie? Dowiesz się tego w tym artykule!
Praca dla lektora języka angielskiego: co możesz wybrać?
Na początek, porozmawiajmy o możliwych opcjach pracy dla lektora języka angielskiego. Co masz do wyboru i z czym wiąże się każda z możliwości? Zerknij poniżej!
Praca w szkole państwowej
Praca w szkole państwowej jest najbardziej „tradycyjnym” rodzajem pracy dla lektora języka angielskiego. W tym wypadku masz pewność pracy na etat (pełny lub niepełny) i korzystasz z wielu benefitów przysługujących urzędnikom publicznym, np. dodatku stażowego za wysługę lat.
Równocześnie, praca w szkole państwowej (czy też prywatnej) może ograniczać nieco Twoją swobodę i możliwość prowadzenia ciekawych lekcji. W końcu, klasy w szkołach państwowych są zazwyczaj większe niż na dodatkowym angielskim, a Ty musisz podążać za podstawą programową.
Praca w szkole językowej
Praca w szkole językowej to ciekawa alternatywa dla szkoły państwowej. Jest to opcja często lepiej płatna, jednak może wiązać się z innym rodzajem umowy niż umowa o pracę. W szkole językowej masz też więcej swobody niż w szkole państwowej, chociaż bardzo często pracować będziesz na programie przygotowanym przez daną sieć szkół językowych. Kolejnym plusem są zazwyczaj mniej liczne klasy.
Największym atutem szkół językowych jest możliwość łączenia pracy w nich z pracą nauczyciela języka angielskiego na etat. Z racji, że zajęcia zazwyczaj odbywają się w godzinach popołudniowych, możesz pracować jako lektor po godzinach, dorabiając do wypłaty.
Korepetycje
Ciekawym rozwiązaniem są również korepetycje. Te, zazwyczaj wybierane są przez lektorów j. angielskiego, którzy już pracują w szkołach państwowych lub językowych. Korepetycje to też częsta opcja zarobkowa wybierana przez studentów filologii.
Największym minusem korepetycji jest olbrzymia konkurencja i konieczność zdobywania klientów. Dodatkowo jako korepetytor/ka, musisz liczyć się z pracą z uczniami, którzy mają braki w wiedzy, Jednak sukcesy osiągnięte w ramach korepetycji dają naprawdę dużą satysfakcję.
Prywatne lekcje
Prywatne lekcje to poniekąd korepetycje, z jedną różnicą – nie skupiasz się jedynie na uczniach, którzy potrzebują pomocy z materiałem ze szkoły. Jest to też praca lektora języka angielskiego, w której znacznie częściej spotkasz dorosłych uczniów.
Tak, jak w przypadku korepetycji, prywatne lekcje wiążą się z dużą konkurencją i koniecznością zdobywania klientów na własną rękę.
Własna szkoła językowa
Choć dla wielu nauczycieli prowadzenie własnej szkoły językowej może wydawać się odległym marzeniem, założenie jej jest prostsze, niż Ci się wydaje. Wiele marek oferuje prowadzenie szkoły w ramach franczyzy; często nie wymagają one olbrzymiego wkładu finansowego na start, dlatego jest to opcja warta rozważenia.
Naturalnie, założenie własnej szkoły językowej łączy się z ryzykami i obowiązkami prowadzenia własnego biznesu. Jest to jednak opcja, która daje Ci największe pole do rozwoju i zarobku.
Jaką pracę dla nauczyciela języka angielskiego wybrać?
Na którą z powyższych opcji pracy dla lektora języka angielskiego się zdecydować? To zależy. Jeżeli cenisz sobie przede wszystkim stabilność (zatrudnienia i zarobków), wybierz szkołę państwową. Jeśli chcesz tylko dorobić, polecamy korepetycje. Pracę w szkole językowej polecamy tym, którzy chcą skupić się na własnym rozwoju, nie poświęcając przy tym zarobków i swobody. Prywatne lekcje będą świetne, jeśli pragniesz niezależności i chcesz prowadzić zajęcia całkowicie „po swojemu”. Założenie własnej szkoły językowej polecamy przede wszystkim tym, którzy mają żyłkę do biznesu.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.