Poznaj proponowane zmiany w uprawnieniach do wykonywania zawodu pracownika socjalnego
Braki kadrowe na stanowisku pracownika socjalnego w ośrodkach pomocy społecznej w Polsce są coraz wyższe i nic nie wskazuje na to, aby ten trend uległ zmianie. Z tego powodu do akcji odwrócenia tego zjawiska włączyła się Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza (UMP), która postuluje rozszerzenie uprawnień do wykonywania zawodu pracownika socjalnego w celu zwiększenia liczby potencjalnych pracowników. Z naszego artykułu dowiesz się, kto może podjąć się takiej pracy i jakie postulaty proponuje UMP.
Kto aktualnie może zostać pracownikiem socjalnym?
Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy życie staje się dla kogoś zbyt skomplikowane i taka osoba nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie w społeczeństwie. Pracownicy socjalni poprzez wsparcie osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci czy innych grup w trudnych sytuacjach, pomagają im wrócić do normalnego życia. Jak zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego?
Według obowiązującej ustawy, pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:
- posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych,
- ukończyła studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej,
- do dnia 31 grudnia 2013 roku ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z następujących kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie.
Jeśli dana osoba ukończyła wyżej wymienione studia po dniu 31 grudnia 2013 roku, może wykonywać zawód pracownika socjalnego dopiero po ukończeniu studiów podyplomowych z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej.
Komu UMP chce przyznać uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego?
Trudność w zdobywaniu uprawnień do wykonania zawodu pracownika socjalnego sprawia, że w ostatnich latach takich ludzi zaczyna brakować. Z drugiej strony, skuteczny system pomocy społecznej jest kluczowy do funkcjonowania całego społeczeństwa. W odpowiedzi na rosnące deficyty w ośrodkach pomocy społecznej, Unia Metropolii Polskich zaproponowała rozwiązania otwierające tę ścieżkę kariery dodatkowym grupom osób, które byłyby nieocenionym wsparciem dla całego systemu.
Pierwszym postulatem UMP jest przyznanie uprawnień do wykonywania zawodu pracownika socjalnego absolwentom, które ukończyły studia wyższe na kierunku resocjalizacja. Analizy jednoznacznie wskazują, że studenci zdobywają na tym kierunku niezbędną wiedzę i kompetencje do wykonywania zawodu w opiece społecznej.
Co więcej, zmiany proponowane przez Unię Metropolii Polskich obejmują również wykreślenie z ustawy zapisu o limicie czasowym uprawniającym do wykonywania zawodu wyłącznie absolwentów, którzy ukończyli określone studia “do dnia 31 grudnia 2013 roku” – na tej zmianie skorzystają osoby, które zakończyły edukację w szkole wyższej w późniejszych latach.
Dowiedz się więcej o działalności Unii Metropolii Polskich
Oprócz rozszerzenia katalogu osób, które mają uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, Unia Metropolii Polskich zachęca również do rozsądnego planowania programu studiów. Według ekspertów należy kłaść nacisk na praktyczną naukę zawodu połączoną z merytoryką i metodyką pracy socjalnej.
Chcesz dowiedzieć się więcej o działalności Unii Metropolii Polskich? Zrzeszająca 12 największych miast w Polsce organizacja od 1990 roku zajmuje się wprowadzaniem kluczowych zmian systemowych i umacnianiem pozycji naszego kraju w Europie i na świecie. Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony UMP.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.