Legalność zatrudnienia w Polsce: co powinieneś wiedzieć?
W Polsce legalne jest zatrudnianie cudzoziemców. Istnieją pewne ograniczenia dotyczące rodzaju pracy, którą mogą wykonywać i jak długo mogą przebywać w kraju.
Prawo w Polsce stanowi, że cudzoziemcy mogą być zatrudniani, o ile posiadają ważne zezwolenie na pracę i wizę na pracę. Liczba osób dopuszczonych do pracy w kraju jest ograniczona limitami ustalonymi przez rząd. Polski rząd ustala kwoty w oparciu o potrzeby gospodarcze kraju, ale firmy mogą ubiegać się o zwolnienia, jeśli czują, że w ich branży lub regionie brakuje pracowników.
Jakie są wymagania dotyczące pobytu w Polsce?
Aby przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące, cudzoziemiec musi zarejestrować się w urzędzie lokalnym i uzyskać polskie zezwolenie na pobyt. Warunki uzyskania polskiego zezwolenia na pobyt są następujące:
- Cudzoziemiec musi posiadać ważny paszport lub inny dokument podróży,
- Cudzoziemiec musi mieć wystarczające środki na utrzymanie się w czasie pobytu w Polsce. – Cudzoziemiec musi być w stanie udowodnić, że posiada ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje go w Polsce,
- Cudzoziemiec nie może zagrażać porządkowi publicznemu ani bezpieczeństwu kraju.
Jakie rodzaje zezwoleń na pracę są dostępne w Polsce?
Zezwolenia na pracę są wymagane dla cudzoziemców, którzy chcą pracować w Polsce. Rodzaj zezwolenia na pracę zależy od rodzaju pracy, jaką cudzoziemiec chce wykonywać w Polsce. Tym bardziej istotna jest kontrola legalności zatrudnienia oferowana przez firmy zewnętrzne.
Najpopularniejszym rodzajem zezwolenia na pracę jest zezwolenie na pobyt czasowy, które pozwala cudzoziemcowi przebywać w Polsce przez określony czas. Jeśli chcą przebywać w Polsce dłużej niż trzy miesiące, potrzebują zezwolenia na pobyt czasowy z wizą lub unijnej karty pobytu długoterminowego.
Innym rodzajem zezwolenia na pracę jest zezwolenie na pobyt czasowy w trybie nadzwyczajnym, które może być udzielone, jeśli cudzoziemiec nie ma innej możliwości prowadzenia działalności zawodowej.
Jak uzyskać pozwolenie na pracę lub zezwolenie na pobyt w Polsce?
Pracownicy z Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii i Islandii nie potrzebują pozwolenia na pracę w Polsce. Polskie prawo nie reguluje wjazdu obywateli innych państw do Polski. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które obowiązują każdego, kto chce wjechać do kraju. Osoba musi posiadać ważny paszport i wizę (jeśli jest wymagana). Muszą też mieć wystarczającą ilość pieniędzy na pobyt w Polsce oraz polisę ubezpieczeniową na okres pobytu. Podsumowując zatrudnienie cudzoziemca powinno być legalne.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.