Jak założyć własną szkołę językową?
Zapisywanie dzieci na kursy języka angielskiego obecnie stało się niezwykle popularne. Każdy z rodziców chce bowiem, by ich pociecha już od najmłodszych lat miała kontakt z językiem obcym, gdyż z pewnością jest to ogromny potencjał na przyszłość. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że obecnie po angielsku mówi dosłownie każdy. Wobec tego szkoły językowe dla najmłodszych stały się jednocześnie świetnym pomysłem na biznes, który z pewnością przyniesie pokaźne zyski. Jednak jak założyć własną szkołę językową?
Wymagania i kwalifikacje do otworzenia własnej szkoły językowej
Praca nauczyciela angielskiego jest zawodem niezwykle wymagającym. Nie tylko potrzebne są niezbędne certyfikaty potwierdzające zdolności językowe, ale także i odpowiednie przygotowanie pedagogiczne, gdyż będzie to praca z dziećmi. Tak więc jak założyć szkołę językową? Oczywiście nie trzeba być magistrem filologii angielskiej, jednak trzeba posiadać odpowiedni dyplom i certyfikat, który potwierdzi bardzo dobrą znajomość języka angielskiego, co najmniej na poziomie C1. Niezbędna jest również umiejętność sprawnego przekazywania wiedzy i dzielenia się informacjami, a także umiejętność skupienia uwagi i zainteresowania uczniów. Angielski dla dzieci wymaga również rozeznania w materiałach dydaktycznych i umiejętnego pracowania z nimi i wykorzystywania ich potencjału podczas zajęć. Jeśli jednak chcemy jednie zarządzać własną szkołą językową, wówczas wyżej wymienione kwalifikacje nie będą nam potrzebne. Praca dla lektora języka angielskiego jest niezwykle popularna, więc wystarczy, że znajdziemy odpowiednią osobę, która ma doświadczenie w nauce języka angielskiego i pracy z dziećmi.
Załatwienie formalności
Angielski dla dzieci we własnej szkole językowej to z pewnością marzenie nie jednego nauczyciela. Warto jednak wiedzieć, że niezbędne będzie przebrnięcie przez szereg formalności, zanim taką szkołę będziemy mogli otworzyć. Pierwszym z kroków jest oczywiście wybranie odpowiedniej osobowości prawnej dla szkoły. Wówczas do wyboru mamy:
- jednoosobową działalność gospodarczą- która jest najprostszą formą i najmniej skomplikowaną oraz tanią
- spółka cywilna- to również prosty sposób na prowadzenie działalności gospodarczej
- osobowa spółka handlowa- wówczas nasza szkoła nie posiada osobowości prawnej, jednak posiada zdolność prawną
- kapitałowe spółki handlowe- posiadają zarówno osobowość jak i zdolność prawną
Oczywiście trzeba również wybrać odpowiednią formę opodatkowania swojej działalności i skompletować wszystkie niezbędne wnioski wraz z wymaganymi załącznikami, które niezbędne są do rejestracji szkoły językowej. Niezbędne staje się również wybranie kodów PKD, które będą idealnie opisywały naszą działalność i prowadzone w jej ramach usługi. Na sam koniec, warto poszukać wyspecjalizowanego biura księgowego, który zadba o poprawność naszych rozliczeń.
Zarządzanie czy praca we własnej szkole językowej?
Pozostała jeszcze kwestia tego, czy sami zamierzamy prowadzić zajęcia w szkole dla dzieci, czy być może chcemy dać pracę dla nauczyciela angielskiego. Jeśli decydujemy się na powierzenie tej funkcji osobie trzeciej, wówczas trzeba będzie odpowiednio wcześnie zamieścić ogłoszenia i zająć się przeprowadzeniem procesu rekrutacyjnego. Warto nawiązać w tym momencie współpracę z agencją rekrutacyjną, która szybko i skutecznie przeprowadzi w naszym imieniu proces rekrutacyjny i wyselekcjonuje najlepszych i najbardziej kompetentnych kandydatów do pracy z dziećmi. W przypadku kiedy sami zamierzamy pełnić rolę nauczyciela, wówczas sytuacja jest jeszcze łatwiejsza.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.