Czy warto inwestować w rozwój osobisty?
Temat rozwoju osobistego jest w ostatnich latach bardzo popularny. Zewsząd wyskakują cytaty motywacyjne, psychologowie i mentorzy nawołują do pracy nad sobą i wglądu we własne emocje i myśli. Ale co to tak naprawdę dla nas znaczy? Czy warto inwestować w siebie?
Czym jest rozwój osobisty?
Nie ma jednoznacznej definicji rozwoju osobistego, to kompleks działań, jakie podejmujemy, aby poprawić jakość naszego życia zarówno w sferze osobistej, emocjonalnej jak i zawodowej. Rozwój to permanentny proces, którego szczytu nie da się osiągnąć i zaniechać. Gdy rozpoczniemy pracę nad swoimi kompetencjami, to ciężko się zatrzymać. Rozwój osobisty przybliża nas bowiem do realizacji naszych dążeń, zamiany marzeń w cele i realne efekty.
W jaki sposób możemy się rozwijać?
Rozwojem osobistym możemy nazywać zarówno zainteresowanie tematami związanymi z psychologią, tak by lepiej rozumieć mechanizmy, jakimi kierują się ludzie, jak również podnoszenie swoich kompetencji, kwalifikacji i umiejętności w zakresie zawodowym.
Za rozwój możemy zatem uznać sięganie po lektury wyjaśniające i pogłębiające zagadnienia, które są dla nas istotne.
W dobie pandemii bardzo wiele osób zaczęło doskonalić się, biorąc udział w szkoleniach organizowanych online. W każdej dziedzinie znajdziemy świetnych specjalistów, którzy w swojej ofercie mają liczne webinary lub prowadzą transmisje na żywo z danego zagadnienia, w których często można wziąć udział bezpłatnie.
Kolejnym sposobem jaki możemy podnosić swój potencjał, jest udział w płatnych kursach i szkoleniach zarówno online jak i offline.
Do bardziej angażujących i popularnych form rozwoju należą również sesje z menorami, coach’ami czy terapeutami. Sesje odbywają się w celu odkrywania swojej ścieżki zawodowej, swoich talentów, słabych i mocnych stron, swojego potencjału. Ale skupiają się także na pokonywaniu trudności czy oswajaniu swoich lęków i niepokoi. To jeden ze skuteczniejszych sposobów na poprawę jakości swojego życia, ponieważ jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, który skoncentrowany jest na naszej osobie.
Rozwój osobisty, to jak wspominaliśmy również rozwój zawodowy. Zwiększanie swoich kompetencji realnie przekłada się na nasze poczucie sprawczości, odwagę w działaniu, zwiększenie potencjału i możliwościach finansowych. Dlatego, jeśli nasza obecna sytuacja zawodowa nas nie zadawala, to jedyną słuszną drogą jest doskonalenie się. Aby podnosić kwalifikacje, warto skorzystać z ofert uczelni wyższych, które posiadają szeroki zakres kursów i studiów podyplomowych. Niezależnie od wieku, możemy podjąć studia i zmienić swoją ścieżkę kariery. Jeśli czujesz, że studia czy kurs to jest to, co pozwoli odmienić Twoją sytuację życiową, nie wahaj się, idź za tym co czujesz. Jeśli obawiasz się o koszty, dobrym rozwiązaniem może być szybki kredyt, którego ratę możesz dostosować do swoich możliwości.
Warto czy nie warto?
To, w jaki sposób zadbasz o jakość swojego życia i jak pokierujesz swoim rozwojem, zależy tylko od Ciebie. Najważniejszą i najkorzystniejszą dla nas kwestią jest fakt, zazębiania się profitów i wzajemnego oddziaływania na siebie. Każda sfera naszego życia bezpośrednio wpływa na pozostałe. Jeśli przykładowo jesteś osobą nieśmiałą i postanowisz pracować nad tym pod okiem terapeuty, to w krótkim czasie dostrzeżesz profity w życiu osobistym i zawodowym. Odważysz się w końcu poprosić o podwyżkę, podejmiesz naukę języka obcego lub zaprosisz kolegę z pracy na kawę.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.