Co w rekrutacji oznacza pojęcie talent acquisition?
O procesach rekrutacji w wielkich i małych firmach napisano już wiele. Jednak branża HR (po angielsku Human Resources) jest branżą dynamiczną, która zmienia się i ewoluuje z biegiem czasu. Wciąż pojawiają się nowe sposoby rekrutacji, którym warto przyjrzeć się bliżej.
Z pewnością warto na bieżąco poznawać pewne pojęcia i rozumieć procesy rekrutacyjne. To ważne w czasach, kiedy regularnie zmieniamy pracę. Wiedząc więcej, możemy lepiej zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- talent acquisition co to jest?
- Dlaczego warto znać pojęcia związane z nowoczesną rekrutacją?
Coraz więcej nowoczesnych metod rekrutowania pracowników jest wykorzystywanych przez polskich przedsiębiorców. Jeszcze do niedawna takie pojęcia jak talent acquisition, sourcer, talent sourcer, talent sourcing były jedynie domenom dużych korporacji, ponieważ to właśnie one dobrze je znały i umiały zastosować w praktyce. Dziś nawet małe firmy znają te pojęcia i dzięki tym sposobom skutecznie poszukują pracowników.
Co warto wiedzieć o rekrutacji? Jakie pojęcia i terminy dobrze jest przyswoić?
Headhunter a sourcer- jakie są różnice?
Istnieje specjalny podział wśród rekruterów, każdy z tych rekruterrów poszukuje pracowników w inny sposób. Headhunter aktywnie szuka pracowników. W polu jego zainteresowania niekoniecznie będą osoby aktualnie bez pracy. Headhunter jest tak zwanym łowcą głów, który ma za zadanie pozyskać najlepszego pracownika dla konkretnej firmy, bądź dla podmiotu, w którym aktualnie sam jest zatrudniony.
Z kolei sourcer zajmuje się robieniem list najlepszych możliwych kandydatów na dane stanowisko. Nie rozmawia z nimi. Jego zadaniem jest tylko wyszukanie kandydatów według odpowiedniego klucza. Co ciekawe sposób wyszukiwania kandydatów do rekrutacji może zależeć tylko od jego pomysłowości. Nic go nie ogranicza.
Talent acquisition – o co w tym chodzi?
To trochę taka trochę „odwrócona rekrutacja”. Osoba na tym stanowisku rekrutuje w bardzo ciekawy sposób. Łowca talentów dopasowuje pracodawców do najbardziej atrakcyjnych i utalentowanych pracowników. Talent acquisition dodatkowo zajmuje się też wzmacnianiem relacji na linii pracodawca- pracownik i dba o pozytywny wizerunek firmy. Nie da się ukryć, że osoby zatrudnione na tym stanowisku mają więcej obowiązków niż rekruter w tradycyjnym rozumieniu. Oprócz dopasowywania do siebie pracowników i pracodawców są też jak rzecznicy danej marki- dbają o wizerunek.
Talent acquisition vs edukacja
Talent acquisition to talenty, które posiadamy i możemy z powodzeniem wykorzystać w naszej pracy. Jednak nie będą one bezpośrednio wynikiem naszej edukacji. Choć nie zawsze musi tak być.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.