Jak skutecznie nauczać angielskiego?
Rola nauczyciela wymaga szczególnych umiejętności i odpowiedniego podejścia do uczniów. Co musisz wiedzieć, chcąc pracować jako lektor?
Kim jest dobry lektor angielskiego?
Same wybitne umiejętności, stosy certyfikatów i dyplomów zagranicznych nie wystarczą, by skutecznie przekazywać swoją wiedzę innym. Potrzebny jest do tego szereg cech oraz metody przynoszące oczekiwane rezultaty.
Kiedy nauka języka angielskiego jest najbardziej efektywna? Wtedy gdy uczeń nie czuje presji, a na lekcje przychodzi z radością. Dobry lektor to nie surowy profesor, którego zadaniem jest wbicie do głów słówek i reguł gramatycznych. Dobry lektor to osoba, która zarazi pasją do języka i sprawi, że uczeń sam będzie chciał zgłębiać wiedzę, poprawiać akcent, mówić coraz płynniej, pracować między zajęciami. Tylko w takiej sytuacji można liczyć na widoczne i trwałe postępy. Przyjrzyjmy się więc cechom, które powinien mieć nauczyciel języka angielskiego pracujący z dziećmi i młodzieżą.
Cechy skutecznego nauczyciela angielskiego
Chcesz udzielać korepetycji, uczyć w szkole językowej, a być może otworzyć własną? Sprawdź, jakie cechy mogą Ci pomóc w pracy lektora.
- Cierpliwość – przekazywanie wiedzy bywa trudne. Uczniowie są różni i z różną prędkością przyswajają informacje. Nauczyciel nie może się poddawać, krytykować, ani przewracać oczami. Powinien szukać innych sposobów na wpojenie danej osobie tego, z czym ma problem, wytrwale tłumaczyć, zachęcać.
- Kreatywność – ciekawe lekcje to najlepszy sposób na skuteczną naukę. Słuchając monotonnego wykładu, każdy mózg prędzej czy później zacznie się wyłączać. Podczas wciągających gier, scenek, zabaw, przyswoi wiedzę, zanim się zorientuje. Interesujące zajęcia sprawią, że uczniowie będą na nie przychodzić chętnie i z otwartym umysłem.
- Optymizm – dobry humor, uśmiech i pozytywne nastawienie są zaraźliwe. Kiedy udzielą się Twoim uczniom możesz liczyć, na to, że Wasze zajęcia będą się odbywać w fantastycznej atmosferze. Wiara w zdolności ucznia motywuje go, zachęca do kolejnych sukcesów i podnosi jego poczucie własnej wartości. Uśmiech w parze z poczuciem ogromnego wsparcia tworzą doskonałe środowisko do nauki.
- Konsekwencja – przyjazne relacje z uczniem są niezwykle ważne, ale nie powinny być synonimem pobłażania. Jeśli chcesz zadać pracę domową, pamiętaj ją sprawdzić. Jeśli zapowiesz kartkówkę na kolejnej lekcji, przeprowadź ją. Pokazywanie uczniom swojej konsekwencji z czasem nauczy grupę, że jeśli się na coś umawiacie, to wzajemnie zobowiązujecie się do wywiązywania z umowy.
- Elastyczność – każdy lektor ma swoją ulubioną metodę nauczania. Nie w każdym przypadku jednak okaże się ona skuteczna. Jeżeli zależy Ci na uczniach, musisz umieć dostosować się do ich preferencji. Używaj sposobów przekazywania wiedzy, które trafiają do danej jednostki.
- Zdolności pedagogiczne – osoba, która nie lubi dzieci, nie będzie nigdy dobrym nauczycielem najmłodszych. Właściwe podejście, umiejętność nawiązania wspólnego języka i porozumienia są ogromnie ważne. Lektor powinien mieć na uwadze, że dziecko szybciej się męczy niż dorosły, jego umysł pracuje inaczej, potrzebuje bodźców i zabawy.
Gdzie szukać wsparcia i pracy jako lektor?
Jeżeli chcesz podnosić swoje kwalifikacje oraz umiejętności, skontaktuj się ze szkołą Early Stage. To tu czeka na Ciebie wsparcie, warsztaty, webinaria, a także praca dla nauczyciela języka angielskiego. Niespełna 30 lat doświadczenia, filie na terenie całej Polski i dziesiątki tysięcy zadowolonych uczniów, to najlepsze dowody na skuteczność działań podejmowanych przez szkołę. W Early Stage znajdziesz pomoc w realizacji własnego biznesu, ofertę pracy lub współpracy na zasadzie franczyzy. Wystarczy, że masz dobrą znajomość języka angielskiego oraz duże pokłady pozytywnej energii, a z pewnością odnajdziesz się w zespole.
Sprawdź oferty pracy oraz wybierz idealne rozwiązanie dla siebie na https://universe.earlystage.pl/praca/praca-u-nas. Early Stage pomoże Ci rozwinąć skrzydła i maksymalnie wykorzystać posiadany potencjał.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.