Ubezpieczenie od utraty dochodu – co to jest i ile kosztuje?
W sytuacji, gdy decydujemy się na duże zobowiązanie finansowe typu kredyt mieszkaniowy, warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojej przyszłości polisą na życie. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że w razie trudności finansowo damy sobie radę.
Takim rozwiązaniem jest ubezpieczenie od utraty dochodu. Sprawdźmy na czym polega i czy warto się na nie decydować.
Czym jest ubezpieczenie od utraty dochodu?
Polisa, która ma zapewnić nam ochronę na wypadek utraty dochodu, czyli w sytuacji zwolnienia z pracy to rozwiązanie, które jest szczególnie ważne, gdy posiadamy wysokie zobowiązania finansowe.
Ubezpieczenie od utraty dochodu może być produktem samodzielnym, jak i ochroną dodatkową zakupioną do ochrony podstawowej w ubezpieczeniu na życie. Jest to rozwiązanie, którego zadaniem jest wsparcie finansowe w sytuacji utraty pracy. W takim przypadku ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty świadczenia, z którego będziemy mogli pokryć np. ratę kredytu.
Taka polisa dostępna na https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-od-utraty-dochodu jest bardzo ważna, gdy spłacamy zadłużenie, ponieważ nagła utrata pracy może mocno skomplikować naszą sytuację życiową oraz finansową. Ponadto z obawy o brak środków do życia możemy podjąć się pracy poniżej naszych kwalifikacji, co na przyszłość również pogorszy naszą sytuację. Warto mieć czas, by móc znaleźć kolejne miejsce zatrudnienia o zbliżonych warunkach finansowych.
Na pomoc od ubezpieczyciela możemy liczyć, gdy dojdzie do:
- rozwiązania stosunku pracy,
- ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa,
- zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę i wyrejestrowania przedsiębiorstwa z właściwego rejestru,
- zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i jej wyrejestrowania z odpowiedniej ewidencji.
W zależności do wybranego przez nas towarzystwa ubezpieczeniowego – pomoc może trwać zupełnie inny okres czasu. Wsparcie finansowe możemy otrzymać jednorazowo lub możemy otrzymywać regularne świadczenie przez okres od 3 do 12 miesięcy. Warto zatem dobrze zapoznać się z dostępnymi ofertami, by wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Ile kosztuje ubezpieczenie od utraty dochodu?
Polisa od utraty dochodu to najczęściej rozszerzenie kupowane do podstawy. Jeśli za wariant podstawowy płacimy miesięcznie 100 zł, taki dodatek powinien stanowić nie więcej jak 20% wartości polisy.
Ostateczna cena będzie zależała od firmy ubezpieczeniowej, naszego wieku i sumy ubezpieczenia.
Kiedy nie otrzymamy świadczenia za utracony dochód?
Nie w każdej sytuacji otrzymamy świadczenie. Jeśli utrata dochodu wyniknęła np. z naszej strony, co oznacza, że my wypowiedzieliśmy umowę – ubezpieczyciel nie wypłaci nam pieniędzy.
Nie otrzymamy świadczenia z tytułu utraty dochodu, gdy:
- rozwiązanie umowy dotyczyło pracy w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenie,
- sami rozwiązaliśmy stosunek pracy,
- do rozwiązania stosunku pracy doszło w wyniku porozumieniu stron,
- nasza umowa na czas określony wygasła,
- w firmie, w której pracowaliśmy, udziałowcem jest bliska nam osoba,
- utrata pracy nastąpiła wskutek działań wojennych, strajków lub zamieszek.
Warto wiedzieć, jaki sposób rozwiązania umowy skutkuje wypłatą świadczenia. Dzięki temu w przyszłości unikniemy nieprzyjemnego rozczarowania.
Gdzie możemy kupić polisę od utraty dochodu?
Polisę od utraty dochodu możemy zakupić samodzielnie jako umowę dodatkową do ochrony podstawowej. W tym celu powinniśmy dokonać solidnego porównania ofert w tym zakresie. Warto skorzystać z pomocy rankingu ubezpieczeniowego lub porównywarki ubezpieczeniowej.
Z ofertą ubezpieczenia od utraty dochodu możemy również spotkać się w banku, podczas zawierania umowy kredytowej. Bank dla własnego zabezpieczenia oferuje produkty ubezpieczeniowe, dzięki którym kredytobiorca będzie posiadał zabezpieczenie finansowe na różne nieprzewidziane okoliczności.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.