Szkolenia otwarte czy zamknięte?
O wartości szkoleń oraz potrzebie inwestowania w kapitał ludzki nikogo nie trzeba już przekonywać. Siła przedsiębiorstwa najczęściej to właśnie ludzi, nie biura, fabryki czy maszyny – nawet pomimo postępującej automatyzacji i robotyzacji. Dzięki szkoleniom nasi pracownicy poszerzają wiedzę i rozwijają kwalifikacje. Jakie jednak szkolenia wybrać? Otwarte czy szkolenia zamknięte?
Krótko o szkoleniach otwartych i zamkniętych
Skąd się wziął podział na szkolenia otwarte i szkolenia zamknięte? I co to właściwie znaczy? Szkolenia otwarte są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych chcących dołączyć do otwartej grupy szkoleniowej, której celem jest rozwijanie wiedzy i umiejętności w ściśle określonym temacie. Szkolenia zamknięte to natomiast oferta „szyta na miarę” – ich przygotowanie poprzedza badanie potrzeb szkoleniowych danej grupy uczestników, a następnie przygotowanie dedykowanego programu szkolenia.
Jakie szkolenie wybrać?
Zarówno szkolenia otwarte, jak i zamknięte są powszechne i łatwo dostępne. Różni je jednak kilka szczegółów, każdy rodzaj szkoleń ma też swoje wady i zalety. Kiedy zatem wybierać szkolenia otwarte?
- Gdy do przeszkolenia mamy małą grupę osób bądź pojedyncze osoby – szkolenie takie będzie zdecydowanie mniej kosztowne, a jego przygotowanie nie będzie wymagało od nas przesadnych nakładów pracy. Jedyne co musimy zrobić to znaleźć odpowiednią ofertę na rynku, np. korzystając z baz ofert szkoleń takich jak Eventis oraz dokonać zgłoszenia.
- Gdy zależy Ci na wymianie wiedzy i doświadczeń z innymi uczestnikami szkolenia – w szkoleniu otwartym udział biorą osoby z różnych przedsiębiorstw czy instytucji. Pozwala to na swobodną wymianę wiedzy oraz doświadczeń. Często jest to kluczowy element szkolenia, np. gdy ćwiczymy wystąpienia publiczne jest to dużo efektywniejsze, gdy ćwiczymy przed osobami których nie znamy. Podobnie jest w trakcie szkoleń z negocjacji, gdzie możliwość poznania i zaobserwowania różnych styli negocjacyjnych może być kluczowa.
- Gdy tematyka szkolenia jest uniwersalna – przygotowanie szkolenia zamkniętego z np. prawa budowlanego nie do końca ma sens, bo prawo budowlane jest takie samo dla wszystkich, bez względu na to w jakiej firmie czy instytucji pracujemy. Stąd też w tego typu tematach najczęściej firmy wybierają szkolenia otwarte – szkolenia zamknięte warto organizować w takim przypadku tylko, gdy kosztowo może się to okazać atrakcyjniejsze.
Kiedy więc wybierać szkolenia zamknięte?
- Gdy planujemy przeszkolić bardzo duży zespół – szkolenia zamknięte są z reguły droższe niż otwarte, ale gdy mamy do przeszkolenia znaczący zespół, kilkunastu a nawet kilkuset osób, zorganizowanie szkolenia zamkniętego może okazać się efektywniejsze kosztowo.
- Gdy nasze szkolenie dotyczy specyficznych dla naszej firmy kwestii – jeśli chcemy przeszkolić zespół z zasad komunikacji w firmie, sposób współpracy międzywydziałowej, specyficznych metod zarządzania projektami czy zarządzania produkcją nie obędzie się bez odnoszenia do naszej rzeczywistości biznesowej. Nie pozostaje nam wówczas nic innego jak sięgnąć po szkolenie szyte na miarę.
W nowoczesnej polityce szkoleniowej jest oczywiście miejsce zarówno na szkolenia otwarte (które znajdziesz na https://eventis.pl/szkolenia), jak i zamknięte, jak też na inne metody szkoleń i rozwijania zespołu – szkolenia online, e-learning, zastosowanie metod blended learning czy uczenia się na stanowisku pracy. Zawsze warto się zastanowić, która najlepiej odpowiada naszym aktualnym potrzebom szkoleniowym.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.