61 miliardów może być dołożone do emerytur

Podziel się z innymi

Już od około dwóch miesięcy możemy cieszyć się wyższą kwotą minimalnej emerytury. Aby ją otrzymać, należy tylko spełnić warunki stażowe.

Z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej kwota najniższej emerytury została podniesiona z 882,56 złotych do 1000 złotych netto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 676,75 złotych do 750 złotych, netto, natomiast renty socjalne z 741,35 złotych do 840 złotych netto.

Na pewno nie w takim tempie jak wszyscy byśmy tego oczekiwali, ale faktem niezaprzeczalnym jest, iż wszelkie świadczenia stopniowo wzrastają. Obecnie warunkiem uzyskania minimalnej emerytury jest 22 – letni staż pracy w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn. Wydłużenie tego stażu skutkuje wyższą kwotą emerytury.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej tymczasem podało, iż w 2018 roku dodatkowo na emeryturę przejdzie 331 tysięcy osób. Na ten moment, w odpowiedzi na wiele wątpliwości wysnuwanych ze strony społeczeństwa, zostało podane, iż resort ma zabezpieczone środki na wypłatę świadczeń dla kolejnych emerytów.

Przewiduje się, że do 2019 roku trzeba będzie dołożyć 61 miliardów złotych do systemu ubezpieczeń społecznych. Ta kwota będzie malała, jeśli sprawdzą się przypuszczenia Minister Rafalskiej, która szacuje, iż nawet 25% emerytów będzie regularnie korzystało z możliwości dalszej pracy. Minister powtarza, iż osiągnięcie 60 roku życia przez kobiety i 65 przez mężczyzn, nie jest jednoznaczne z tym, że muszą oni przejść wtedy na emeryturę. To ich prawo, ale nie ma żadnych przeciwskazań do tego, aby wydłużyć swoją aktywność zawodową.