Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Wartościowy grafik pracy korzyścią dla pracownika

Successful Businesswoman HR Holding Digital Tablet Smiling To Camera Standing Near Desk With Diverse Business Team In Modern Office. Employment And Recruitment, Human Resources. Free Space

Podziel się z innymi

Grafik pracy to szalenie istotny dokument każdej prawidłowo funkcjonującej firmy. Jego jakość wpływa nie tylko na sukcesy finansowe, ale także na spore oszczędności. Ponadto odpowiednio sporządzony harmonogram równa się także z zadowoleniem pracowników z pracy, co jeszcze bardziej przywiązuje do miejsca zatrudnienia. Faktem jest, że modyfikacje w kadrze będą następowały, jednakże ich częstotliwość można dużo zmniejszyć.

Dobry grafik pracy minimalizuje rotację wśród pracowników

Jeśli w firmie zadbamy o sumiennie stworzony grafik pracy to mamy dużą szansę na zminimalizowanie fluktuacji osób zatrudnionych. To właśnie elastyczny czas pracy jest wysoko ceniony przez pracowników jeśli chodzi o motywacje pozapłacowe. Współcześnie wymaga się od pracodawców, by przy tworzeniu harmonogramów uwzględniali prośby pracowników. Oczywiście musi się to odbywać we właściwych granicach, nie może być to nadużywane. Mimo to branie ich pod uwagę z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty.

Uwzględnianie próśb grafikowych

W firmach, w których występuje nieustanne zapotrzebowanie na zatrudnienie, szczególnie tych działających na okrągło przez dzień i noc, tworzenie harmonogramów pracy stanowi niezwykle ważne zadanie. Podczas jego kreowania należy uwzględniać nie tylko zapotrzebowanie na pracę, ale także dyspozycyjność osób zatrudnionych w firmie. Rzeczą nierealną jest to, że pracownik przez cały czas będzie do dyspozycji przedsiębiorstwa. Przed okresem rozplanowywania pracy warto dać czas pracowników na możliwość umieszczania własnych preferencji odnośnie godzin pracy. Są dni, w których potrzebują dzień wolny chociażby na wizytę u lekarza czy spotkanie rodziców w szkole. Prośby grafikowe są szalenie istotne dla studentów, jeśli takowych zatrudniamy, gdyż określają oni w nich dni, w których mają zajęcia na studiach. Jest to także kluczowe dla rodziców, posiadających młodsze dzieci, które uczęszczają do przedszkola lub osób, sprawujących opiekę nad kimś starszym.

Jeśli pracownik będzie widział, że jego prośby są spełniane wówczas jego satysfakcja i ogólne zadowolenie z pracy wzrosną. Poczują się ważni, poprawi się ich komfort życia i pracy. Każdy ma świadomość, że praca nie jest najważniejsza, ale także dom, rodzina i masę innych obowiązków. Umożliwienie opcji składania próśb pracowników wpłynie także na lepszą efektywność pracy jak i pozytywniejsze relacje w zespole.

Rozsądne działanie

Oczywiście nie zawsze firma jest w stanie spełnić wszystkie prośby grafikowe. Konieczne jest wytyczenie jasnych reguł dla pracowników, by nie dochodziło do nadużywania tego benefitu. Jedną z nich jest zbiórka próśb w określonym okresie, jeszcze przed podjęciem pracy nad grafikiem. Kolejna zasada to przedstawianie harmonogramu pracy najpóźniej na tydzień przed nowym miesiącem, którego on dotyczy. Najlepiej prośby zbierać do maksymalnie połowy miesiąca tak, by na spokojnie móc ułożyć plan pracy na kolejny miesiąc. Kluczowe jest również ustalenie limitu próśb. Warto dodać, że wszystkie nieplanowane sytuacje takie jak choroba czy śmierć traktowane są na specjalnych warunkach. Jeśli któreś prośby wpływają na ograniczenie funkcjonowania pracy w firmie należy odpowiednio wcześniej porozmawiać z pracownikiem na ten temat, by nie czuł zaskoczony czy też rozgoryczony z tego powodu. W ułożeniu doskonałego harmonogramu wesprze specjalistyczny program jakim jest Grafik Optymalny.