Wybór odpowiedniego projektu wymarzonego domu to nie lada wyzwanie. Dom to inwestycja na lata, a dostępność ofert na rynku potrafi przytłoczyć. Inwestorzy często stają przed trudnym wyborem, czy lepiej skorzystać z gotowych projektów, które dostępne są na rynku, czy może odtworzyć indywidualną wizję wymarzonego lokum. Dlaczego warto wybrać typowy projekt domu? Oto kilka podstawowych zalet budowy domu z gotowego projektu.
Gotowy projekt domu – dostępność
To niewątpliwa zaleta typowego projektu. Nie trzeba spędzać wielu godzin w biurze architekta na żmudnych rozmowach i ustalaniu szczegółów. Gotowe projekty domów MG Projekt dostępne są „od ręki”, bez konieczności oczekiwania na kolejne etapy prac nad projektem spersonalizowanym. Długi czas wykonania dokumentacji na indywidualne zamówienie potrafi skutecznie zniechęcić inwestora. W domowym zaciszu można dokładnie przejrzeć gotowe oferty, a szczegóły ustalić już bezpośrednio z architektem w dowolny sposób (mail, telefon).
Szeroki wybór dostępnych ofert pozwala na dostosowanie projektu domu do indywidualnych potrzeb, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i kosztów.
Wizualizacja i rzeczywistość
Oferty dostępne w katalogach są najczęściej zaopatrzone w doskonałe narzędzie – wizualizację 3D. To genialny wynalazek, który znacząco wpływa na urzeczywistnienie obrazu, który trzeba sobie wyobrazić. To pozwala przyszłemu inwestorowi zapoznać się z metrażem każdego pomieszczenia i ich rozkładem. Należy również dodać, że gotowy projekt domu to z reguły system powtarzalny, czyli ktoś wcześniej już wykorzystał model i przeszedł do jego realizacji. Dlatego można taki dom obejrzeć w rzeczywistości i wymienić się drogocennymi wskazówkami z wykonawcą.
Gotowy projekt domu – tańszy i bardziej przystępny dla wykonawcy
Budowa domu to olbrzymie koszty, stąd każdy inwestor dąży do ograniczenia kosztów. Gotowy projekt jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem i mimo konieczności jego adaptacji, cena i tak znacząco odbiega od ceny projektu indywidualnego. Gotowy projekt domu to również wstępna wycena kosztów, która finalnie oczywiście uzależniona jest od wielu czynników. Nie da się jednak ukryć, że wykonanie domu z gotowego projektu jest bezproblemowe i szybciej znaleźć firmę, która podejmie się jego realizacji.
Dokumentacja
Dokumentacja dopracowana jest w każdym najdrobniejszym szczególe. Jako, że projekt jest cały czas w obiegu, na bieżąco architekci nanoszą poprawki, często za sprawą spostrzeżeń byłych klientów. Należy również zaznaczyć, że zoptymalizowana dokumentacja przełoży się na niższe koszty realizacji projektu.
Renomowani architekci
Powierzając wykonanie projektu indywidualnego lokalnemu projektantowi nigdy nie ma pewności co tak naprawdę otrzymamy finalnie. Komunikacja nie zawsze odbywa się na takim samym poziomie, stąd często pojawia się konieczność nanoszenia zmian i poprawek. Oferty z gotowymi projektami to wynik pracy fachowców sprawdzonych i godnych polecenia. Ponadto możliwość stałej komunikacji z inwestorami pozwala w każdej chwili wprowadzić zmiany i poprawki, by jeszcze bardziej dopracować projekt.
Gotowy projekt domu – jeden projekt, wiele możliwości
Gotowy projekt domu często określa się mianem nudnego i oklepanego. Nic bardziej mylnego. Lustrzane odbicia, wprowadzenie niewielkich zmian w zakresie wyglądu, przesunięcie ścianki działowej to tylko nieliczne udogodnienia dla przyszłego inwestora korzystającego z typowego projektu. Ponadto za dopłatą istnieje również możliwość dostosowania inwestycji pod innowacyjne rozwiązanie grzewcze, wentylacyjne czy OZE.
Co zawiera gotowy projekt domu?
Razem z projektem inwestor otrzymuje pełną dokumentację techniczną. Pozostaje tylko przekazać projekt do adaptacji i gotowe. Co zawiera gotowa dokumentacja?
- projekt architektoniczny;
- projekt konstrukcyjny;
- projekt wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, gazowej i CO;
- projekt instalacji elektrycznej i odgromowej.
Na czym polega adaptacja projektu?
Gotowy projekt domu należy zaadaptować. Konieczne jest bowiem dopasowanie całości do działki i potwierdzenie zgodności urzędów w sprawie wszelkich instalacji oraz ewentualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Adaptacja projektu obejmuje m.in.:
– dopasowanie projektu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
– dopasowanie projektu do stref obciążeń konstrukcyjnych.
Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wybrany projekt domu odpowiednio dopasować do wszelkich przepisów. Ponadto doświadczeni architekci zawsze są gotowi udzielić wsparcia w zakresie skomplikowanej biurokracji, która czasem przerasta przyszłego inwestora.
Wybór wydaje się oczywisty. Gotowy projekt domu to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Oszczędza czas, pieniądze, ale przede wszystkim jest to sprawdzona i „przetestowana” opcja na budowę domu. Jest to również doskonały wybór dla ludzi, którzy nie mają własnego pomysłu na wizję własnego lokum i aranżację wnętrz.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.