Na moment wrócimy jeszcze do 2016 roku, ponieważ bardzo ciekawy raport dotyczący polskiego rynku pracy został upubliczniony przez stronę adzuna.pl. Zapraszamy do lektury.
Raport został uzyskany na podstawie danych z wyszukiwarki w okresie od stycznia do grudnia ubiegłego roku. Według niego jedna czwarta wszystkich ofert w Polsce upublikowana została w dwóch województwach – mazowieckim, 15%, i dolnośląskim – 12 procent. Najwięcej zaś działo się na rynku pracy w następujących miesiącach: styczniu, czerwcu, lipcu, październiku i listopadzie.
W 2016 roku publikowano było średnio 275 573 ogłoszeń o pracę na województwo. Najmniej w województwie podlaskim, gdzie było o 80% mniej wakatów o pracę, niż w innych rejonach. Na czele tej statystyki, prócz wspomnianych mazowieckiego i dolnośląskiego, są małopolskie, śląskie i wielkopolskie.
Sama Warszawa to średnio ponad 830 tysięcy ogłoszeń, czyli około 15% wszystkich ofert w Polsce. Tym samym też prawie 15 razy więcej niż w całym województwie podlaskim… Pod tym względem bardzo mało ofert było także w świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Trzy najgorsze województwa to łącznie 194 210 ogłoszeń.
Co ciekawe, pracodawcy zamieszczali średnio 480 tysięcy ogłoszeń o pracę miesięcznie. Najwięcej w okresie wakacyjnym, w którym prym wiódł lipiec – wtedy było to aż 536 tysięcy ofert, co dawało prawie dwukrotnie większą średnią liczbę, niż w grudniu. Drugi i trzeci kwartał roku pod tym względem były najlepsze – jak zresztą co roku. Największy spadek w skali roku miał miejsce w maju. Prócz lipca, warto wyróżnić jeszcze październik i listopad, kiedy jest spore zainteresowanie poszukiwaniami pracy. Z kolei grudzień to martwy czas – nie dzieje się niemalże nic.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.