Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Kto powinien sfinansować szkolenia bhp dla pracowników tymczasowych

Podziel się z innymi

Ciekawym zagadnieniem jest finansowanie szkoleń okresowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników tymczasowych. Okazuje się bowiem, iż jeżeli pracodawca użytkownik i agencja pracy tymczasowej nie umówią się inaczej, to szkolenia takie powinien zapewnić i opłacić pracodawca użytkownik.

Jakie są zatem zasady odnośnie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników tymczasowych?

Co do zasady, jeżeli pracodawca użytkownik oraz agencja pracy tymczasowej nie dokonają odrębnych uzgodnień, to szkolenia okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy pracownikom tymczasowym zapewnić powinien pracodawca użytkownik. Również on musi je sfinansować, co wynika z analizy całokształtu przepisów w tym zakresie.

W tym kontekście zgodnie z art. 273.3 par. 2 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie. Szczegółowe zasady organizowania i prowadzenia takich szkoleń określone zostały w przepisach rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2019 r poz. 1099).

Zgodnie z par. 6 powyższego rozporządzenia szkolenia z dziedziny bhp są prowadzone jako szkolenia wstępne i szkolenia okresowe. Szkolenie wstępne składa się z instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego i powinno się ono odbyć przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Z kolei częstotliwość przeprowadzania szkoleń okresowych pracodawca ustalić winien po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami.

Przepisy przewidują, iż szkolenia okresowe powinny się odbywać nie rzadziej niż:

W powyższym kontekście należy podkreślić, iż pierwsze szkolenie okresowe powinno się odbyć do 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy przez osobę zatrudnioną na stanowisku kierowniczym lub 12 miesięcy w przypadku pozostałych pracowników.

Co jeszcze powinno mieć znaczenie w kontekście szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy?

Otóż warte podkreślenia jest to, że 1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa z 9 listopada 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. z 2022 r. poz. 2244), która znowelizowała przepisy kodeksu pracy w zakresie szkoleń okresowych pracowników. Zmiany te polegają na tym, iż szkolenia okresowe nie są wymagane w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych, w tym również pracowników zatrudnionych przy telefonicznej obsłudze klientów, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba, że z oceny ryzyka zawodowego wynikało będzie, że jest to konieczne.

Ważne jest również to, iż istnieją wyjątki od reguły dotyczącej obowiązku odbywania pierwszego szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie bowiem z brzmieniem par. 15 ust. 5 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy ze szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:

Warto również zwrócić uwagę na brzmienie art. 9 ust. 2a ustawy z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1563), zgodnie z którym pracodawca użytkownik odpowiada między innymi za przeprowadzenie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Tym samym podkreślić należy, iż jeżeli pracodawca użytkownik oraz agencja pracy tymczasowej nie dokonają odmiennych uzgodnień, wówczas szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy pracownikom tymczasowym zapewnić musi pracodawca użytkownik i to on powinien je również sfinansować.

Podsumowując, co do zasady, w przypadku pracowników tymczasowych, to pracodawca użytkownik jest odpowiedzialny za zorganizowanie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz za ich sfinansowanie. Możliwym jest również, iż umowa pomiędzy pracodawcą użytkownikiem, a agencją pracy tymczasowej, będzie zawierała odmienne ustalenia w tym zakresie. Wówczas pierwszeństwo mają oczywiście zapisy wynikające z takiej umowy.