Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Podziel się z innymi

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Marzenie o własnym mieszkaniu towarzyszy wielu Polakom. Jedną z opcji, by kupić nieruchomość, jest kredyt mieszkaniowy i choć zmieniają się zasady, banki wymagają coraz wyższego wkładu własnego i coraz staranniej sprawdzają zdolność kredytową, co ma zabezpieczać interes instytucji finansowej. Trzeba pamiętać o tym, że bardzo często jest to zobowiązanie na kilkadziesiąt lat. I dlatego należy bardzo dokładnie przyjrzeć się umowie kredytowej, a niezwykle ważną informacją będzie rzeczywista roczna stopa oprocentowania oraz oczywiście wszystkie dodatkowe opłaty.

Zasady udzielania kredytu hipotecznego

Popularna porównywarka pomoże znaleźć najlepszą ofertę na kredyt hipoteczny. To doskonały sposób na to, by szybko zweryfikować oferty różnych banków. Kredyt hipoteczny jest udzielany na konkretny cel – zakup mieszkania lub domu, budowę domu, a także zakup samej działki budowlanej lub remont nieruchomości. Oczywiście to właśnie one stają się swoistym zabezpieczeniem. W przeciwieństwie do innych produktów bankowych cechuje się długim okresem spłaty, a także niższym RRSO. Niskie oprocentowanie wynika z faktu, że sama nieruchomość raczej nie będzie tracić na wartości.  By starać się o udzielenie kredytu, należy oczywiście posiadać minimalny wkład własny, który jest procentowo określony przez banku. Poza tym oczywiście trzeba mieć także zdolność kredytowa, która potwierdza, że będziemy w stanie spłacać zobowiązanie. Warto również pamiętać, że zanim dojdzie do zawarcia umowy kredytu, nasza wiarygodność zostanie sprawdzona w Biurze Informacji Kredytowej. Każdy bank ma nieco inne zasady i w inny sposób weryfikuje kredytobiorców, więc to, że spełniamy warunki w jednym miejscu, wcale nie oznacza, że dostaniemy pieniądze w innym. Zanim dojdzie do podpisania umowy kredytu hipotecznego, bank także sprawdzi stan nieruchomości pod kątem prawnym i technicznym.

Czym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania?

Z zasady im wyższy wkład własny mieć będziemy, tym szybciej znajdziemy najtańszy kredyt hipoteczny. Najczęściej banki wymagają tego, że kredytobiorca będzie dysponował 20% kwoty kredytu. Niektóre oferty zakładają niższy wkład własny. Zdarza się również, że wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie, które będzie podnosić koszty kredytu. Warto pamiętać o tym, że są różne sposoby na zwiększenie wkładu własnego, a tym samym uzyskanie lepszej oferty. Na przykład wówczas można liczyć na niższe oprocentowanie kredytu. Bank konsekwentnie będzie oceniać zdolność kredytową. To prognoza, czy dana osoba lub rodzina będą w stanie spłacać kolejne raty przez kilkadziesiąt lat. Przy obliczaniu zdolności niezmiennie bierze się pod uwagę takie aspekty jak wysokość oraz źródło dochodów, liczba osób na utrzymaniu, zobowiązania finansowa oraz historia kredytowa.

Dokumenty do zawarcia umowy kredytu

Ranking kredytów hipotecznych bazuje również na takich danych jak roczna stopa oprocentowania. To ona będzie wpływać na  całkowity koszt kredytu. Na nią składają się takie wydatki jak marża banku, WIBOR, prowizja za udzielenie kredytu oraz dodatkowe opłaty związane na przykład z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia. Porównywarka pokaże więc szybko, ile w danym banku finalne zapłacimy, a różnicę pomiędzy ofertami mogą być naprawdę bardzo duże. Wiele osób decyduje się także na podpisanie umowy kredytu z rodzicami czy partnerem, ponieważ wówczas łatwiej jest spełnić wymagania banku.  Lista wymaganych danych dokumentów jest długa i zależna od indywidualnej oceny banku. Zawsze będą wymagane takie dane jak źródło dochodu, dokumenty związane z nieruchomością oraz dokumenty osobowe.