Pracowałeś przez pewien czas za granicą? Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci zwrot podatku z kraju zatrudnienia? Co należy zrobić, aby odzyskać nadpłacone środki? Przeczytaj nasz artykuł, aby przekonać się, czy możesz ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy i dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego.
Jak uzyskać zwrotu podatku z zagranicy?
Procedura zwrotu podatku zapłaconego za granicą może różnić się w zależności od kraju. Konieczne jest wypełnienie formularzy podatkowych obowiązujących w danym państwie i wysłanie ich do właściwego urzędu skarbowego. Warto pamiętać, że w niektórych krajach możliwe jest składanie wniosków online, co znacznie przyspiesza cały proces. Jeśli nie jesteś pewien, jakie dokumenty należy zgromadzić, warto rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego. Rozliczanie i zwrot podatku z zagranicy z tax-pol.pl może być łatwiejsze, ponieważ specjaliści z biura rachunkowego dobrze orientują się w przepisach obowiązujących w danym kraju. Skorzystanie z profesjonalnego wsparcia zazwyczaj pozwala też uniknąć najczęściej popełnianych błędów i przyczynia się do szybszego odzyskania nadpłaconych środków.
Jakie dokumenty są wymagane do uzyskania zwrotu?
Wśród dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o zwrot podatku z zagranicy znajdują się formularze podatkowe, takie jak roczne podsumowania podatkowe (np. Jaaropgaaf w Holandii czy Lohnsteuerbescheinigung w Niemczech) potwierdzające wysokość uzyskanych dochodów i wysokość potrąconego podatku dochodowego. Konieczne jest również uzyskanie z polskiego urzędu skarbowego zaświadczenia o dochodach uzyskanych w kraju pochodzenia. W niektórych państwach wymaga się od podatnika posiadania numeru identyfikacyjnego uprawniającego ich do dokonywania rozliczeń podatkowych. Warto zadbać o kompletność dokumentacji i jej zgodność z wymogami danego kraju, gdyż jakiekolwiek braki mogą opóźnić proces zwrotu podatku.
Kto może ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy?
Prawo do ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy mają osoby legalnie pracujące za granicą, od których wynagrodzenia pracodawca potrącał zaliczki na podatek dochodowy. W grupie tej znajdują się najczęściej pracownicy tymczasowi lub sezonowi zatrudnieni w innym kraju tylko przez pewien okres. Mogą oni starać się o zwrot nadpłaconych środków ze względu na niskie dochody roczne w danym państwie. Rezydenci podatkowi również mają prawo ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy, ale muszą one pamiętać o zasadach dotyczących podwójnego opodatkowania.
Jeśli Polska ma podpisaną z danym państwem umowę o proporcjonalnym odliczeniu podatku, to rezydenci mogą odliczyć odprowadzone za granicą środki od swojego zobowiązania podatkowego w kraju. Natomiast w przypadku umowy o wyłączeniu z progresją, ich zagraniczne dochody nie są opodatkowane w Polsce, ale wpływają na obliczenie polskiej stawki podatkowej dla dochodów uzyskanych w ojczyźnie.
Ile trwa procedura zwrotu podatku?
Czas oczekiwania na zwrot podatku z zagranicy zależy od kraju, w którym podatnik stara się o odzyskanie nadpłaconych środków i stopnia skomplikowania sprawy. Z reguły jednak czas ten wynosi od 3 do 12 miesięcy. Czas oczekiwania może się wydłużyć, jeśli urząd skarbowy będzie wymagał dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów. W celu śledzenia statusu swojego wniosku warto korzystać z konta online lub skontaktować się bezpośrednio z instytucją podatkową w danym kraju.
O zwrot podatku z zagranicy mogą się ubiegać osoby, które legalnie pracowały w danym państwie. W celu odzyskania nadpłaconych środków z podatku dochodowego należy złożyć zeznanie podatkowe w kraju zatrudnienia w wyznaczonym terminie. Naszym zdaniem przy staraniu się o zwrot podatku z zagranicy warto rozważyć skorzystanie z pomocy biura rachunkowego zajmującego się zagranicznymi rozliczeniami podatkowymi, aby ułatwić sobie tę procedurę. Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, pamiętaj, aby podzielić się zawartymi w nim informacjami z innymi osobami.
Artykuł Sponsorowany
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.