Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Jak premia może wpłynąć na absencję pracowników

czym jest premia
Podziel się z innymi

Premia jest podstawowym narzędziem, którym pracodawca może dodatkowo wynagrodzić i zmotywować pracowników. Może też stać się dobrym narzędziem do walki z nadmierną absencją chorobową.

Czym jest premia?

Jest to dodatkowy element wynagrodzenia pracowników, jednocześnie mający duży wpływ na efektywność ich pracy. Jednak niewłaściwe zarządzanie systemem dodatkowych benefitów, może stać się przyczyną problemów przedsiębiorstwa. By tego uniknąć należy jasno i precyzyjnie określić wysokość, częstotliwość i zasady przyznawania premii. Właściwe zarządzanie benefitami może w znaczący sposób wpłynąć na efektywność pracy całego zespołu, jak i przyczynić się do pozostania w przedsiębiorstwie najlepszych pracowników. Może też być elementem skutecznego zarządzania absencją chorobową pracowników, gdyż często zwolnienie chorobowe traktowane jest jako przedłużenie urlopu. Jest to o tyle ważne, że absencja chorobowa w Polsce przekracza średnią europejską.

O czym należy pamiętać, ustalając zasady premiowania?

Poniżej najważniejsze zasady, jakie każdy pracodawca powinien wziąć pod uwagę:

Jakie są rodzaje premii?

Systemy premiowania mogą  być przeróżne i to od pracodawcy zależy jak będzie on wyglądał w danym przedsiębiorstwie. Zasadniczo jednak możemy wyróżnić kilka rodzajów premii. Oto one:

Jest to gratyfikacja, którą może otrzymać pracownik po spełnieniu określonych warunków, zawartych w regulaminie premiowania. Wprowadzenie premii uzależnionej od liczby dni, które pracownik spędził na zwolnieniu lekarskim, doceniamy tych, którzy rzadko chorują. Tym samym jest to prosty, finansowy bodziec dla innych.

Ten rodzaj premii funkcjonuje zwłaszcza w przedsiębiorstwach z niską rotacją pracowników. Jest to dodatkowe wynagrodzenie (swoisty rodzaj 13 pensji), wypłacane określonej grupie pracowników, którzy przebywali na zwolnieniu lekarskim mniej niż wynosi średnia w danym okresie. Taka premia ma motywujący wpływ na pracowników.

To dodatkowe wynagrodzenie, wypłacane określonemu zespołowi pracowniczemu za osiągnięcie określonej normy. Jeśli w tak określonej grupie zabraknie jednego czy drugiego pracownika, reszta musi pracować ciężej, by normę spełnić i premię otrzymać. Pracownik, który zbyt łatwo korzysta ze zwolnień lekarskich, będzie szybko wychwycony i potępiony przez swój zespół. Może to jednak prowadzić też do patologicznych zachowań, jak choćby nadmierna presja grupy czy fizyczna napaść na pracownika. Taka premia ma jednak tylko uzasadnienie w przedsiębiorstwach, gdzie nie ma wysokiej rotacji kadrowej, a więzi pomiędzy pracownikami w grupie są trwałe.

Przy jej wprowadzeniu rok dzielimy na kwartały i miesiące. Każdy miesiąc bez zwolnienia chorobowego generuje bonus, podobnie każdy kwartał to dodatkowy bonus. Z kolei poszczególne kwartały bez chorobowego podnoszą kwotę bazową premii, tak miesięcznej, jak i kwartalnej. W tej sytuacji pracownicy z dłuższym stażem, nie korzystający ze zwolnień chorobowych, mogą znacząco podnieść swoje uposażenie.

Jakie czynniki ryzyka należy wziąć pod uwagę, tworząc regulamin premiowania?

Istnieje kilka ważnych czynników, które należy uwzględnić przy planowaniu systemu premiowania, który ma zapobiegać nadmiernemu korzystaniu ze zwolnień lekarskich. To najważniejsze z nich: