Kłopoty z dostępnością maszyn stanowią jeden z najczęściej spotykanych problemów zaburzających efektywność procesów produkcyjnych w fabrykach. Niedogodność ta plasuje się na tym samym poziomie, co niemożność określenia powodów mikroprzestojów w firmach. To jedna z kwestii, którym może zaradzić wdrożony w zakładzie pracy system MES. Czym właściwie on jest? W jaki sposób wykorzystuje się go w celu usprawnienia procesów?
1. System MES – co to jest?
2. Jak działają systemy MES?
3. Na jakim poziomie wykorzystuje się system MES?
W rozumieniu czysto technicznym system MES jest systemem informatycznym zawierającym bazę danych, której analiza może dostarczać wielu ważnych informacji, a tym samym usprawniać system realizacji produkcji.
System MES – co to jest?
Pełna nazwa systemu MES brzmi: Manufacturing Execution System – co oznacza dosłownie: system realizacji produkcji. Takie oprogramowanie przeznaczone do zarządzania produkcją może działać w różnym zakresie i na wielu poziomach, jednak niezależnie od indywidualnej konfiguracji systemu podstawowym celem jest zawsze szczegółowa analiza zgromadzonych informacji dotyczących produkcji.
Jak działają systemy MES?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, systemy MES mogą być skonfigurowane w różny sposób, co w bezpośredni sposób przekłada się na ich funkcjonalność. Do wyboru mamy formę manualną, automatyczną i pośrednią – półautomatyczną. Do podstawowych funkcji systemu zaliczamy:
- rejestrowanie przestojów w czasie rzeczywistym,
- rejestrowanie produkcji w systemach całkowicie zautomatyzowanych i nadawanie jej dodatkowych kontekstów,
- generowanie automatycznych raportów,
- automatyczne uruchamianie konkretnych ciągów zdarzeniowych, na przykład modyfikacja harmonogramu pracy czy przekazanie informacji o awarii maszyny do odpowiednich osób,
- integracja systemów wewnątrz zakładu,
- zastosowanie jednego systemu zamiast kilku dodatkowych.
Jak widać, powyższe funkcjonalności jasno wskazują, że system MES jako system zarządzania produkcją może zastąpić pracę konkretnych osób poprzez śledzenie przepływu wyrobów czy działań podejmowanych przez maszyny, a następnie podejmowanie konkretnych aktywności.
Na jakim poziomie wykorzystuje się system MES?
Systemy MES mogą – i powinny! – być wykorzystywane na trzech poziomach:
- zarządczym,
- operacyjnym,
- produkcyjnym.
Na poziomie produkcyjnym zajmują się nim operatorzy uruchamiający konkretną partię zleceń produkcyjnych, kontrolujący ich przebieg i raportujący o przestojach. Na poziomie operacyjnym całość nadzoruje kierownik produkcji, brygadzista, lider zmianowy lub lider linii, zaś później raporty śledzi osoba zarządzająca.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.