Obniżenie wieku emerytalnego niestety nie wpłynęło korzystnie na wysokość emerytur. Zarówno kobiety jak i mężczyźni, którzy zdecydowali się wcześniej zakończyć karierę zawodową, otrzymali niższe świadczenia od ZUS. Wiele osób w związku z tym powstrzymało się od takiej decyzji. W tym roku jednak można było zauważyć niewielki wzrost tych świadczeń, na co niewątpliwie miało wpływ podniesienie wysokości wynagrodzeń w całej gospodarce. W związku z tym roczna rewaloryzacja emerytur wyniosła prawie 9 %, a kwartalna prawie 12%.
Wcześniejsze przechodzenie na emeryturę kobiet i mężczyzn niestety pogorszyło i tak już niezbyt dobrą sytuację finansową seniorów. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się odłożenie decyzji o wcześniejszym zakończeniu życia zawodowego nawet o rok lub dwa. Rząd próbuje na wszelkie możliwe sposoby przeciwdziałać niskiemu poziomowi emerytur i wprowadzać waloryzację najniższych świadczeń w przyspieszonym tempie. Planowany program „500 plus dla emerytów” niestety nie wszedł w życie. Zubożenie najstarszych obywateli naszego kraju wciąż rośnie. Każdy dodatkowy rok na rynku pracy daje jedyną szansę na podniesienie świadczenia emerytalnego i polepszenie jakości życia naszych seniorów.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.