Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Elektroniczny wniosek o urlop – co mówią na ten temat przepisy?

Elektroniczny wniosek o urlop - co mówią na ten temat przepisy?

Podziel się z innymi

Jeśli pracujesz jako zatrudniony na umowę o pracę, masz prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Taki przywilej zapewnia Kodeks pracy. Jednak by móc skorzystać z dni wolnych, należy wypełnić wniosek o urlop wypoczynkowy. Jak to zrobić? Czy wystarczy elektroniczny wniosek? Co mówią na ten temat przepisy?

Wniosek o urlop – regulacje przepisów

Co mówią przepisy na temat formy składania wniosków o urlop? Pomimo wnikliwej analizy Kodeksu pracy, trudno nam będzie znaleźć dokładne informacje na temat – jak złożyć wniosek o urlop. Dodatkowo, nawet w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, nie dowiemy się, jaką formę powinien mieć wniosek o urlop. Rodzaj przyjmowania wniosków o urlop wypoczynkowy leży więc w gestii pracodawcy i to przez niego jest ustalany wzorzec. Jeśli w jego firmie nie stosuje się elektronicznego obiegu dokumentów i odpowiednich systemów kadrowych czy też programów do ewidencji czasu pracy, wniosek o urlop trzeba będzie składać w tradycyjnej formie wypełnionego ręcznie druczku, który następnie oddajemy do działu kadr. Jeśli jednak firma używa elektronicznego systemu obiegu dokumentów, wniosek o urlop będzie szybką formalnością, którą można dopełnić nawet, pracując zdalnie, poza siedzibą pracodawcy. 

Elektroniczny wniosek o urlop – czym się charakteryzuje? 

Elektroniczne wnioski o urlop generowane są automatycznie po zalogowaniu się pracownika do dedykowanego panelu, w którym może przeglądać poprzednie okresy urlopy, czas ich trwania, a także liczbę dni wolnych pozostałych do wykorzystania. Po zaznaczeniu odpowiedniej opcji, większość danych pracownika i innych informacji potrzebnych do znalezienia się na wniosku urlopowych zostanie stworzonych automatycznie, co oznacza minimum formalności po stronie pracownika. Zatrudniony powinien tylko pamiętać, by wybrać odpowiednią rodzaj wniosku urlopowego, a także dokładnie zaznaczyć datę i czas trwania urlopu wypoczynkowego. Czasami, zależnie od ustawień firmy, pracownik wypełniając wniosek urlopowy, powinien zaznaczyć osobę, która zastąpi go na czas trwania dni wolnych od pracy. Po wygenerowaniu wniosku, zazwyczaj przełożony danego pracownika otrzymuje powiadomienie mailowe o wykonanej akcji. Wniosek w postaci elektronicznej wędruje przede wszystkim do działu kadr. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat składania wniosków o urlop w formie elektronicznej, sprawdź publikację „Czy wniosek o urlop wypoczynkowy może być złożony online?”

Jakie są zalety elektronicznego wniosku o urlop? 

Głównymi zaletami elektronicznych wniosków o urlop są przede wszystkim łatwość i szybkość ich wypełnienia i wysłania do pracodawcy. Taką formę wnioskowania o urlop docenią przede wszystkim pracownicy wykonujący swoje obowiązki zdalnie, pracując z domu. Nie muszą wtedy pojawiać się w siedzibie firmy, by zdobyć podpis przełożonego i przedstawić wniosek o urlop w dziale kadr. Wraz z postępem technologii, coraz więcej przedsiębiorstw stosuje elektroniczną ewidencję czasu pracy wraz z obiegiem dokumentów online. Można przypuszczać, że z biegiem lat elektroniczne wnioski o urlop staną się standardem.