Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Dopłaty do pensji na dłużej

Podziel się z innymi

Dopłaty do pensji dla pracowników mogą być stosowane dłużej. Zatem mogą o nie nadal starać się pracodawcy i to bez konieczności obniżania wielkości etatu czy też wprowadzania przestoju ekonomicznego w przedsiębiorstwie. Skorzystają na takim rozwiązaniu również przedsiębiorstwa rekrutujące nowych pracowników.

Jak obecnie wygląda sytuacja z dopłatami do pensji?

Otóż pomimo, iż od zamrożenia gospodarki minęło już około pół roku, to pracodawcy wciąż mają prawo ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. I generalnie należy zauważyć, iż z tego rozwiązania korzystają. Tylko bowiem w przeciągu ostatniego miesiąca przekazano 1,76 mld zł tytułem dopłat do pensji dla około 250 tys. zatrudnionych.

I ta forma pomocy będzie kontynuowana, gdyż ostatnia nowelizacja specustawy z dnia 2 marca 2020 roku wydłużyła terminy na składanie wniosków o taką formę wsparcia. Skorzystają z tego te podmioty, które dopiero obecnie zaczynają odczuwać skutki kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa, jak i te, które zatrudniają nowych pracowników.

Generalnie tarcza antykryzysowa umożliwia przedsiębiorcom ubieganie się o dofinansowanie do wynagrodzeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeśli odnotowali odpowiednio wysoki spadek obrotów (25% w ciągu miesiąca po 31 grudnia 2019 roku lub 15% w ciągu 2 miesięcy).

Początkowo o dopłaty można było się ubiegać jedynie w stosunku do wynagrodzeń zatrudnionych, którzy zostali objęci przestojem lub którym skrócono czas pracy, maksymalnie o 20%. Jednakże 24 czerwca 2020 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiły uzyskanie dofinansowania bez konieczności spełnienia tych wymogów.

Co jeszcze wiadomo o tej formie pomocy dla pracodawców?

Otóż zarówno w wersji z obowiązkowym wprowadzeniem przestoju ekonomicznego lub obniżenia czasu pracy, jak i już bez tych wymogów, pomoc przysługuje maksymalnie przez 3 miesiące w odniesieniu do danego pracownika. Pierwotna wersja tarczy antykryzysowej przewidywała, iż możliwość ubiegania się o tę formę wsparcia kończyła się z dniem 27 września 2020 roku.

Jednakże 24 września 2020 roku wszedł w życie art. 15gh specustawy, zgodnie z którym wnioski o przyznanie dofinansowania (na podstawie art. 15g i 15gg tejże specustawy) można składać przez okres stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii i przez 30 dni od ich odwołania. Takie wydłużenie tych terminów jest dla pracodawców korzystne.

Niektórzy pracodawcy mogą bowiem dopiero teraz odczuć skutki spadku obrotów gospodarczych, a ponadto część dopiero teraz jest w stanie prawidłowo ocenić kondycję finansową przedsiębiorstw, gdyż przykładowo do tej pory odnotowywali jeszcze wpływy z kontraktów długoterminowych.

Z pomocy mogą też korzystać ci pracodawcy, którzy już wcześniej, w okresie kwiecień -czerwiec takową pomoc otrzymali. Nie mogą bowiem jej otrzymać na pracowników, na których otrzymali ją wiosną, jednakże już mogą na wszelkich nowozatrudnionych.

Jak ta forma pomocy wpływa na rynek pracy?

Otóż w tej sytuacji zasadne jest pytanie, czy taka możliwość pobierania dopłaty do wynagrodzeń nie wpłynie na chęć pracodawców do zwalniania dotychczasowych pracowników, których pensje objęte już były dofinansowaniem, a zatrudniania na ich miejsce nowych, by móc ponownie otrzymać dopłaty.

Jak zauważa Paweł Sych, radca prawny z Kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Littler/Global, w swojej dotychczasowej praktyce nie spotkał się jeszcze z tego typu zachowaniami. Sytuacja na rynku pracy nie należy do łatwych i generalnie pracodawcom zależy na utrzymaniu doświadczonych osób. Tym niemniej teoretycznie przepisy na to pozwalają, a sam ustawodawca przecież skrócił okres, w którym pracodawca powinien utrzymać etat osoby, której pensja była dofinansowana.

Początkowo bowiem pracodawca nie mógł wypowiedzieć umowy takiego pracownika, z przyczyn dotyczących zatrudniającego, nie tylko przez okres pobierania dopłat (co obowiązuje do dzisiaj), ale dodatkowo także przez maksymalnie 3 miesiące po tym czasie. Ten dodatkowy obowiązek został zniesiony z dniem 1 kwietnia 2020 roku.

Jak też zauważa Paweł Sych, nie spotkał się też z przypadkiem, by pracownicy byli w ramach jednej grupy kapitałowej przenoszeni z jednej spółki do drugiej, by ta druga mogła się starać o dofinansowanie do pensji nowo przyjętej osoby.

Na co jeszcze miało wpływ wydłużenie terminu możliwości ubiegania się o pomoc w postaci dopłat do pensji pracowników?

Otóż wydłużenie tego terminu do 30 dni po ustaniu stanu epidemii czy też zagrożenia epidemicznego zwiększa też szanse na pozyskanie owych dopłat przez tak zwanych pracodawców zagranicznych, czyli funkcjonujących w Polsce w formie oddziału przedsiębiorcy zagranicznego.

Dotychczas bowiem wojewódzkie urzędy pracy (udzielające przedsiębiorcom wsparcia w postaci dopłat do wynagrodzeń) odmawiały takim podmiotom tej pomocy. Jednakże pod koniec sierpnia 2020 roku warszawskie Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że takie podmioty mają prawo do uzyskania dofinasowania wynagrodzeń. To stanowisko owego kolegium powstało na kanwie odmowy dopłat, którą otrzymał jeden z podmiotów zagranicznych, a następnie ją zaskarżył. Stąd też obecne wydłużenie terminów ubiegania się o dopłaty do wynagrodzeń sprzyja właśnie podmiotom zagranicznym, dając im szanse na pozyskanie dofinansowania na podstawie owego korzystnego rozstrzygnięcia warszawskiego kolegium.

Ponadto, wydłużony termin ubiegania się o pomoc w formie dopłat do pensji dla pracowników będzie korzystny dla tych podmiotów, które wcześniej o takową pomoc nie występowały, chociażby z powodów wizerunkowych lub problemów z zapewnieniem prawidłowej organizacji pracy (gdy wymogiem było obniżenie etatu). Teraz bowiem ci przedsiębiorcy otrzymali czas na ponowne przeanalizowanie sytuacji i ewentualne wystąpienie z wnioskiem o przyznanie dopłat.

Podsumowując, wydłużenie terminu obowiązywania pomocy w formie dopłat do pensji dla pracowników jest dobrym rozwiązaniem dla wielu pracodawców. Skorzystać mogą zarówno ci, którzy już taką formę pomocy otrzymali, ale zatrudnili nowych pracowników, jak i ci, którzy do tej pory z tej pomocy nie skorzystali. Ponadto, jest to również korzystane dla podmiotów zagranicznych, które po korzystnym wyroku warszawskiego kolegium odwoławczego otrzymały również zielone światło do ubiegania się o tę formę pomocy, dotychczas dla nich niedostępną.