Chief Accountant (sales & distribution)

Michael Page Warszawa Wynagrodzenie do negocjacji

Podsumowanie / Job summary:

The role is responsible for the efficient and effective managing of the team and day-to-day accounting operations of the organization. The Chief Account will support Managing Director in development, implementation and execution of accounting policies, procedures and run projects together the global finance team.

Kogo szukamy / Profile description:

  • University degree in accounting or finance; MF license of keeping the accounting books or equivalent professional qualification
  • Excellent knowledge of PAS, US GAAP or IFRS and tax regulations
  • Minimum 3-5 years of experience as chief accountant, preferably in sales, distribution environment with an ERP class systems, SAP experience will be a plus
  • Experience in process and procedures improvement
  • Person of integrity, reliable, self-driven, proactive, high communication skills
  • Proven experience in managing and developing teams
  • Fluent communications skills in English
  • Ability to work within a multicultural environment with multiple stakeholders

Opis stanowiska / Job description:

  • Responsible for the full entity accounting in accordance with generally binding regulations (PAS and US GAAP)
  • Maintains accounting books, analyses and reconciles accounts
  • Ensures timely and accurately preparation of financial statements, period end close
  • Responsible for timely and accurately preparation of tax filings (CIT, VAT, PIT, ZUS) and statistical reporting (GUS, NBP, other)
  • Responsible for the timely implementation of regulatory changes
  • Regularly (monthly) checks the correctness of billing
  • Makes recommendations to improve accounting processes
  • Leads, develops and mentors accounting team (5 FTEs)
  • Supports Managing Director in group (internal) reporting
  • Prepares ad hoc accounting analysis as required
  • Implements corporate finance/accounting related projects and initiatives

Oferujemy / We offer:

  • Dynamic environment where you will be able to implement your knowledge
  • An opportunity to work with an inspiring people in a friendly working atmosphere
  • Participation in interesting and developing international projects

Szukam pracy Warszawa, Szukam pracy Wrocław, Szukam pracy Kraków, Szukam pracy Łódź, Szukam pracy Szczecin, Oferty pracy Gdynia, Ogłoszenia Gdańsk, Szukam pracy Poznań, Ogłoszenia Au Pair Opieka nad dzieckiem, Kalkulator brutto-netto, Wyszukiwarka ofert, kariera medycyna, kariera budownictwo, Praca Administracja biurowa, Branża bankowość, pracuj w call center, Pracuj w energetyka, Pracuj w Handel, oferty pracy fizyczna, Praca na magazynie, Ogłoszenia w marketingu, Kariera Olsztyn, Szukampracy Katowcie, Kariera Bydgoszcz, Praca Białystok

Gdzie szukać pracy jako Chief Accountant (sales & distribution)

Jaka oferta pracy na stanowisku: Chief Accountant (sales & distribution) w miejscowości: Warszawa jest idealna dla Ciebie? Śmiało Aplikuj! Sprawdź też inne ogłoszenia o pracę z firmy Michael Page lub zapoznaj się raz jeszcze z ofertą pracy. Szukam pracy jako Chief Accountant (sales & distribution) Możesz także skorzystać ponownie z naszej darmowej wyszukiwarki ofert pracy

Zachęcamy do złożenia Aplikacji na stanowisko Chief Accountant (sales & distribution), praca w Warszawa dopasowana do Twoich wymagań.Michael Page praca. Zobacz także dostepny katalog Stanowisk na Szukampracy.pl, gdzie znajdziesz więcej ogłoszeń o pracę.