Field Sales Manager

Michael Page Wrocław Wynagrodzenie do negocjacji

Podsumowanie / Job summary:

This position reports to the Industrial Sales Manager Eastern Europe and Israel and is responsible for new business development, management of the channel partners' network and customers relationships within the assigned Territory. Also responsible for implementation of common processes, tools and programs that will enable MSA better utilize existing resources while increasing the customer coverage and market share.

Opis stanowiska / Job description:

  • Visiting customers and distributors on an ongoing basis, understanding their safety needs, proposing adequate solutions, influencing their purchasing decision
  • Finding and developing new customers in the territory
  • Providing timely responses/support to existing customers and distributors,
  • Understanding and guarding overall growth strategy by focusing on core segments and key customers
  • Monitor competitors to gather insight into market size and trends
  • Understand regulatory and cultural environment
  • Providing constant feedback about the competition and the market.
  • Joint field efforts with distributors, such as regular visits to customers
  • Developing specific customer strategies - conceptualising and implementing demand creation programs
  • Co-developing and monitoring a distribution management plan for each distributor, including targeted market segment, key accounts, key product lines, sales and product training, demand creation activities and an inventory plan.

Kogo szukamy / Profile description:

  • Fluency in Polish and English.
  • 3 years of experience in sales, especially Sales & Distribution Management
  • Demonstration of technical attitude
  • Strong presentation and analytical skills
  • Communication and motivation skills,
  • Strategic and operational planning skills,
  • Good knowledge of financial metrics ( P&L, balance sheet)
  • Change management experience
  • Proven capability to achieve goals and objectives.
  • Broad experience with, and knowledge of the Safety & Industrial Markets and various distribution concepts.
  • 2 years of experience in PPE sales
  • B.S. degree
  • Engineering degree

Oferujemy / We offer:

  • Company Car
  • International environment

Szukam pracy Warszawa, Szukam pracy Wrocław, Szukam pracy Kraków, Szukam pracy Łódź, Szukam pracy Szczecin, Oferty pracy Gdynia, Ogłoszenia Gdańsk, Szukam pracy Poznań, Ogłoszenia Au Pair Opieka nad dzieckiem, Kalkulator brutto-netto, Wyszukiwarka ofert, kariera medycyna, kariera budownictwo, Praca Administracja biurowa, Branża bankowość, pracuj w call center, Pracuj w energetyka, Pracuj w Handel, oferty pracy fizyczna, Praca na magazynie, Ogłoszenia w marketingu, Kariera Olsztyn, Szukampracy Katowcie, Kariera Bydgoszcz, Praca Białystok

Gdzie szukać pracy jako Field Sales Manager

Jaka oferta pracy na stanowisku: Field Sales Manager w miejscowości: Wrocław jest idealna dla Ciebie? Śmiało Aplikuj! Sprawdź też inne ogłoszenia o pracę z firmy Michael Page lub zapoznaj się raz jeszcze z ofertą pracy. Szukam pracy jako Field Sales Manager Możesz także skorzystać ponownie z naszej darmowej wyszukiwarki ofert pracy

Zachęcamy do złożenia Aplikacji na stanowisko Field Sales Manager , praca w Wrocław dopasowana do Twoich wymagań.Michael Page praca. Zobacz także dostepny katalog Stanowisk na Szukampracy.pl, gdzie znajdziesz więcej ogłoszeń o pracę.