Data Analyst

Michael Page Warszawa Wynagrodzenie do negocjacji

Podsumowanie / Job summary:

Our Client is looking for The Data Analyst/Data Engineer. This role is an entry to mid-level position for applicants with a passion for working with large and complex data sets. We seek specialists with strong problem solving skills and a track record of achieving results.

Kogo szukamy / Profile description:

  • Ability to excel as an individual contributor,
  • Ability to communicate effectively with analysts, data scientists, and consulting teams,
  • Strong analytical skills,
  • 2-4 years' experience working with SQL or Python,
  • Experience exporting data to Excel and publishing to BI solution such as Tableau, Qlik, Looker, or Power BI for business users to view,
  • Experience running ETLs on a data warehouse AWS Redshift, Presto, Hive, Big Query, Teradata
  • Experience working with and running ETLs on traditional relational databases - MySQL, PostgreSQL, MSSQL, Oracle SQL,
  • Experience working with GCP, AWS, or other cloud platforms,
  • C1/Fluent English,

Opis stanowiska / Job description:

  • Collaborate with consulting teams to formulate hypotheses, prepare data, build models, and visualize results to effectively link data insights to client business questions,
  • Build Extract, Transform, Load (ETL) pipelines for internal and client data,
  • Manage sensitive data,
  • Build and maintain master databases / data warehouses for consulting teams by pulling together disparate data sources,
  • Identify and report potential data quality issues and develop quality audits,

Oferujemy / We offer:

  • Contract of employment (UoP or B2B),
  • Attractive reward package (annual bonus & Holiday benefit),
  • Long term incentives,
  • Private medical package,
  • Sports cards (Multisport),
  • Possibilities of development within the role and company's structure,
  • Supportive community and integration events,
  • Modern office with creative rooms, fresh fruits everyday,
  • Remote working not full time.

Szukam pracy Warszawa, Szukam pracy Wrocław, Szukam pracy Kraków, Szukam pracy Łódź, Szukam pracy Szczecin, Oferty pracy Gdynia, Ogłoszenia Gdańsk, Szukam pracy Poznań, Ogłoszenia Au Pair Opieka nad dzieckiem, Kalkulator brutto-netto, Wyszukiwarka ofert, kariera medycyna, kariera budownictwo, Praca Administracja biurowa, Branża bankowość, pracuj w call center, Pracuj w energetyka, Pracuj w Handel, oferty pracy fizyczna, Praca na magazynie, Ogłoszenia w marketingu, Kariera Olsztyn, Szukampracy Katowcie, Kariera Bydgoszcz, Praca Białystok

Gdzie szukać pracy jako Data Analyst

Jaka oferta pracy na stanowisku: Data Analyst w miejscowości: Warszawa jest idealna dla Ciebie? Śmiało Aplikuj! Sprawdź też inne ogłoszenia o pracę z firmy Michael Page lub zapoznaj się raz jeszcze z ofertą pracy. Szukam pracy jako Data Analyst Możesz także skorzystać ponownie z naszej darmowej wyszukiwarki ofert pracy

Zachęcamy do złożenia Aplikacji na stanowisko Data Analyst, praca w Warszawa dopasowana do Twoich wymagań.Michael Page praca. Zobacz także dostepny katalog Stanowisk na Szukampracy.pl, gdzie znajdziesz więcej ogłoszeń o pracę.