Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Wypowiedzenie umowy o pracę – jak je poprawnie złożyć?

Podziel się z innymi

Wypowiedzenie umowy o pracę to czasem nic przyjemnego, jednak musimy być świadomi swoich praw i obowiązków w takiej sytuacji. W jaki sposób należy je złożyć, jakie zasady obowiązują nas i pracodawcę i na co warto uważać, gdy jesteśmy w podobnej sytuacji?

1. Wypowiedzenie umowy o pracę – jak to zrobić?

2. Wypowiedzenie umowy o pracę – jakie zasady nas obowiązują?

3. Gdzie szukać pomocy przy trudnym wypowiedzeniu umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę – jak to zrobić?

Zgodnie z prawem umowa o pracę może być rozwiązana zarówno ze strony pracodawcy, jak i naszej. Zazwyczaj wiąże się to z określonym terminem wypowiedzenia, czyli czasem na uporządkowanie ostatnich zadań, po którym żegnamy się z obecnym przedsiębiorstwem. Aby podobna rezygnacja była ważna, możemy złożyć ją w formie pisemnej z naszym podpisem, w formie elektronicznej przy użyciu podpisu cyfrowego lub też ustnie. Co do zasady jednak dobrze jest wybierać taką metodę, która pozostawia po sobie jakiś ślad – dzięki temu mamy dowód naszej decyzji i w razie potrzeby możemy go wykorzystać.

Wypowiedzenie umowy o pracę – jakie zasady nas obowiązują?

Okres wypowiedzenia umowy jest zależny od jej rodzaju oraz tego, ile czasu przepracowaliśmy w danej firmie. Prawo pracy Wrocław zakłada, że jeżeli posiadaliśmy umowę na czas określony, wyniesie on od 3 dni roboczych do dwóch tygodni. Z kolei w przypadku umowy na czas nieokreślony, na najdłuższy okres wypowiedzenia załapią się osoby ze stażem powyżej 3 lat – w takim wypadku będzie on trwał aż 3 miesiące. Dwa tygodnie dotyczą pracowników ze stażem krótszym, niż 6 miesięcy, natomiast osoby znajdujące się w przedziale pomiędzy pół roku, a trzy lata mogą liczyć na miesięczny okres wypowiedzenia. Istnieje również możliwość wypowiedzenia umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym, jednak jest to możliwe w ściśle określonych przypadkach.

Gdzie szukać pomocy przy trudnym wypowiedzeniu umowy o pracę?

Czasem może się zdarzyć, że pracodawca niesprawiedliwie nas potraktuje lub będzie starał się zmniejszyć wymiar naszego okresu wypowiedzenia. Niekiedy możemy również spotkać się z sytuacją odwrotną, czyli przeciąganiem w nieskończoność momentu realizacji naszej decyzji i nadużywania naszej dobrej woli w tym zakresie. W takich sytuacjach warto poradzić się specjalisty, abyśmy mieli pełny pogląd na to, jak poradzić sobie z podobnym problemem. Jeżeli jednak planujemy sami uporać się z naszym problemem, warto przestudiować podobne przypadki i dobrze przyjrzeć się przepisom, zanim podejmiemy kolejne kroki.