Wypowiedzenie umowy o pracę – co warto na ten temat wiedzieć?
Rozstanie z pracodawcą, szczególnie gdy byliśmy wiele lat związani z jedną firmą, jest poważną decyzją. W wielu przypadkach można zrobić to na mocy porozumienia stron tak, aby każdy był w pełni usatysfakcjonowany z przebiegu sytuacji. Należy ustalić nie tylko takie kwestie jak termin zakończenia współpracy, ale również czy podczas okresu wypowiedzenia będziemy nadal pełnić swoje obowiązki, czy też mamy je komuś przekazać.
Poruszenia wymagają też sprawy związane z przysługującym urlopem. Wszystko to powoduje, że zanim poinformujemy pracodawcę o swoich planach, czy też przekażemy już wypowiedzenie umowy o pracę należy przemyśleć wcześniej wszelkie kluczowe sprawy. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak się do tego przygotować.
Jak przygotować się do wypowiedzenia umowy o pracę?
Rozwiązanie umowy o pracę to oczywiście głównie poinformowanie pracodawcy o zamiarze zakończenia współpracy. Może ono przebiegać w różnym trybie. Możemy wnioskować o natychmiastowy skutek zakończenia umowy o pracę, dążyć do zachowania okresu wypowiedzenia lub rozstać się na mocy porozumienia stron.
Każda z tych form na nieco inne konsekwencje. Okres wypowiedzenia umowy jest najczęściej czasem na zamknięcie wszystkich spraw, przekazanie swoich obowiązków swojemu następcy lub nawet przyuczenie nowej osoby. Jeśli obie strony decydując się na takie postępowanie sprawa będzie toczyć się korzystnie dla obu stron.
Czy można rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron?
Jednak równie częste są sytuacje, które mogą przyczyniać się do powstania konfliktu, który narasta, mimo że współpraca ma wkrótce ustać. Jego podłożem może być, chociażby to, że pracownik chce rozstać się z pracodawcą natychmiast, a druga strona dąży do zachowania pełnego okresu wypowiedzenia.
Dzieje się tak najczęściej, gdy ktoś ma już nową pracę lub przykładowo wyjeżdża za granicę. Wszystko jest wtedy po stronie danego pracodawcy, które może iść na rękę lub utrudniać rozstanie się. Należy dopilnować, aby wszelkie ustalenia zostały potwierdzone na piśmie. Wtedy żadna ze stron nie będzie mogła podważyć tego, co zostało wypowiedziane.
Ważne są też daty, ponieważ okres wypowiedzenia liczy się w pełnych miesiącach kalendarzowych. Bieg sprawy zaczyna się zawsze w dniu złożenia wypowiedzenia. Od strony formalnej można posłużyć się specjalnym wzorem pisma lub stworzyć je samodzielnie zamieszczają w nim wszystkie najważniejsze informacje.
Co jeśli następuje konflikt gdy występuje się o rozwiązanie umowy o pracę?
Każdy życzyłby sobie pokojowego i bezproblemowego rozstania z pracodawcą. Jednak sytuacje, które mają miejsce po przekazaniu tej informacji mogą mieć różny przebieg. Nie bez powodu część spraw kończy się w sądzie, a prawicy specjalizujący się prawie pracy mają pełne ręce roboty. Co może być zatem zarzewiem konfliktu i na co szczególnie zwrócić uwagę jeszcze przed rozwiązaniem umowy o pracę?
Ważne jest dopilnowanie, aby pracodawca wywiązał się ze wszystkich zobowiązań, które ma wobec pracownika, który się z nim rozstaje. Bez względu na to czy rozwiązanie umowy o pracę następuje z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czy z jego pominięciem muszą zostać wypłacone wszelkie należności. Należy wybrać przysługujący urlop lub pracodawca wypłaca jego ekwiwalent.
Wypowiedzenie umowy o pracę nie oznacza też, że tracimy należne premie czy przysługujące zarobki za przepracowane nadgodziny. Wszelkie uchybienia w tym zakresie mogą być rozstrzygane na drodze sądowej i warto o tym pamiętać. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej między stronami nie zwalnia ze wcześniejszych ustaleń takich jak składniki wynagrodzenia. Wykonując pracę zawartej na czas określony bądź bez ograniczeń czasowych
Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę
Sytuacja jest też skomplikowana, gdy to pracodawca dokonuje wypowiedzenia. Jeśli sprawa dotyczy ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków zawodowych, są ku temu przesłanki, argumenty, a nawet świadkowie to raczej nie ma wątpliwości.
Gorzej gdy pojawiają się niejednoznaczne okoliczności, a pracownik uznaje, że został niesłusznie zwolniony. Samo ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków także może być niejednokrotnie wieloznacznie interpretowane. Dlatego także w tym przypadku znajomość prawa pracy lub opieka adwokata mogą się okazać bezcenne.
Do podstawowych obowiązków wobec pracownika, gdy dochodzi do rozwiązania umowy o pracę ze strony pracodawcy jest jasne przedstawienie wszelkich argumentów i przesłanek. W rozwiązaniu umowy, czy inaczej jej wypowiedzeniu można powołać się na ogólny opis zaistniałej sytuacji lub przywołać konkretne paragrafy, czy punkty w wewnętrznego regulaminu. W momencie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik ma zawsze prawo niepodpisania dokumentu i wkroczenia na drogę sądową.
Co gdy dochodzi do naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika?
Wypowiedzenie umowy może przebiegać bezproblemowo lub wiązać się z koniecznością rozwiązania konfliktu. Może nastąpić zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy lub nadal trzeba będzie stawiać się każdego dnia. Ważne, aby w piśmie zawrzeć wszelkie konieczne dane i dostarczyć je, z podaniem daty zawarcia umowy oraz tego kiedy chcemy, by doszło do rozwiązania umowy o pracę. Przy rozwiązaniu umowy ze strony pracownika nie musimy mieć świadków.
Tak jak wspominaliśmy wypowiadają umowę o pracę przez pracownika wzór pisma nie jest w tym przypadku konieczny. Jeśli jednak chcemy się nimi posiłkować to do umowy o pracę wzory są też często dołączone lub można znaleźć je w internecie. Nie ma możliwości, aby zakończyć umowę o pracę bez wypowiedzenia. Nie ma znaczenia, na jaki czas pracownik był zatrudniony, zawsze trzeba to zrobić. Złożenie pisma wymaga akceptacji drugiej strony. Nie jest trudno napisać wypowiedzenie umowy, trzeba tylko umieścić tam dane pracownika.
Materiał przygotowany na podstawie kodeksu pracy oraz informacji ze strony: http://prawo-pracy-wroclaw.pl/
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.