Ulga dla samotnego rodzica w ramach Polskiego Ładu
Jedną z planowanych zmian w przepisach prawa podatkowego, w nowelizacji tak zwanego projektu Polskiego Ładu znalazły się między innymi regulacje dotyczące ulg dla samotnych rodziców. W tym zakresie warto więc sprawdzić aktualnie obowiązujące przepisy, planowane zmiany oraz porównać je – zastanawiając się co czeka samotnych rodziców w najbliższej przyszłości.
Aktualnie obowiązujące regulacje i normy
W obecnym stanie prawnym samotni rodzice mogą korzystać z rozliczenia jako osoby samotnie wychowujące dziecko.
Zgodnie z regulacjami zawartymi w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) i w świetle art. 6 ust. 4 – od dochodów rodziców (lub opiekunów prawnych), który podlegają obowiązkowi podatkowemu (zgodnie z art. 3 ust. 1) którzy są panną, kawalerem, wdowcem, wdową, rozwódką, rozwodnikiem, osobą w separacji, lub nawet w związku małżeńskim (– jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub jeżeli odbywa karę pozbawienia wolności), pod warunkiem jeżeli ten rodzic i opiekun w danym roku podatkowych wychowuje samotnie dzieci:
1)małoletnie,
2)bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
3)do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b lub uzyskały przychody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek określonej w art. 27 ust. 1b pkt 1 oraz stawki podatku, określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej
Podatek może być określony na specjalnych zasadach.
Na wniosek wyrażony w zeznaniu rocznym podatkowym, w wysokości podwójnej podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Tutaj należy jednak pamiętać o zastosowaniu zasad dodatkowych określonych w innych ustępach, w tym w szczególności ust. 7 i 8 oraz o tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Nowe regulacje zaplanowane w Polskim Ładzie
Zgodnie z planowanym nowym brzmieniem art. 27 ea ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) w miejsce obecnego preferencyjnego sposobu rozliczania z dzieckiem (samotnych rodziców) na pojawić się nowa ulga – wyrażona w sposób kwotowy. Ulga ta ma funkcjonować i być dostępna dla samotnych rodziców, a planowana wysokość odliczenia ma wynosić do 1500 zł rocznie.
Należy jednak pamiętać, że prace nad ustawą nie zostały jeszcze zakończone. Ustawę obecnie przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Na dzień dzisiejszy nie ma więc możliwości przekazania wiążącej informacji jak dokładnie będzie funkcjonowała nowa ulga dla rodziców samotnie wychowujących dzieci w ramach Polskiego Ładu.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.