Split payment to obowiązek, który dotyczy wielu przedsiębiorców. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat mechanizmu podzielonej płatności!
Split payment to forma płatności, która obowiązuje od 1 listopada 2019 roku. Na czym polega i kogo obowiązuje mechanizm podzielonej płatności? Jakie konsekwencje grożą za niewywiązanie się ze split payment? Odpowiadamy!
Na czym polega split payment?
Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, polega na realizowaniu płatności za faktury na dwa oddzielne rachunki bankowe. Wskazana na fakturze kwota netto trafia na konto rozliczeniowe sprzedawcy, a naliczona kwota podatku VAT jest przelewana na osobny rachunek VAT sprzedawcy. Warunkiem możliwości stosowania przez przedsiębiorcę mechanizmu split payment jest posiadanie odrębnego rachunku VAT. Środki zgromadzone na tym rachunku mogą być wykorzystywane wyłącznie do regulowania należności z tytułu podatku VAT.
Mechanizm podzielonej płatności – kogo obowiązuje?
Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach jesteś zobowiązany do zastosowania mechanizmu podzielonej płatności? Warto wiedzieć, że split payment jest obowiązkowy w przypadku, gdy spełnione są trzy warunki:
- Wartość sprzedaży towarów lub usług przekracza 15 000 zł (łącznie z podatkiem VAT);
- Transakcja obejmuje towary lub usługi określone w załączniku nr 15 do Ustawy o VAT;
- Zarówno sprzedawca, jak i nabywca, są podatnikami VAT.
W przypadku obowiązkowego split payment, sprzedawca jest zobowiązany do umieszczenia na fakturze adnotacji o treści „mechanizm podzielonej płatności”. Warto mieć na uwadze, że sprzedawca może dobrowolnie zastosować mechanizm podzielonej płatności również w sytuacji, gdy sprzedaż nie podlega obowiązkowemu rozliczeniu split payment. Należy także pamiętać, że mechanizm podzielonej płatności może być stosowany tylko w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy firmami. Nie można realizować tego typu płatności w stosunku do osób prywatnych.
Jak zapłacić fakturę z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności?
Po otrzymaniu faktury z zapisem „mechanizm podzielonej płatności”, nabywca jest zobowiązany do dokonania płatności zgodnie z zasadami split payment. Podczas realizowania przelewu nie jest konieczne wpisywanie dwóch numerów rachunków ani przygotowywanie dwóch oddzielnych przelewów. Wystarczy tylko zaznaczyć w transakcji, że zostanie ona rozliczona u nabywcy w systemie podzielonym. Dodatkowo należy wskazać kwotę płatności brutto oraz kwotę VAT, która trafi na rachunek VAT sprzedawcy. Konieczne jest również podanie numeru faktury oraz numeru identyfikacji podatkowej sprzedawcy.
Niewywiązanie się ze split payment – jakie są konsekwencje?
Podatnik, który pomimo obowiązku zastosowania split payment, nie zrealizuje mechanizmu podzielonej płatności, musi liczyć się z konsekwencjami podatkowymi i karno-skarbowymi. Płatnikowi, który dokona płatności z pominięciem wymaganego mechanizmu podzielonej płatności, może grozić nawet do 750 zł kary. W przypadku mniejszej wagi czynu zabronionego podatnik podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Realizowanie mechanizmu podzielonej płatności jest obowiązkowe w przypadku spełnienia przez podatnika określonych warunków. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, koniecznie sprawdź, czy ten obowiązek dotyczy również Ciebie. Za niewywiązanie się ze split payment mogą Ci grozić poważne konsekwencje. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane ze stosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.