Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Przykład CV do pracy – jak napisać CV? O czym pamiętać?

Funny guy (student, businessman) looking for a job and holding his resume

Podziel się z innymi

Z pewnością wiesz, że kluczem do znalezienia pracy jest dobre CV. Ale co to właściwie oznacza? Jak powinien wyglądać profesjonalny życiorys oraz co w nim zawrzeć, aby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów i przyciągnąć uwagę rekrutera? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci napisać CV, a tym samym zdobyć zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Przykład CV powinien być dopasowany do konkretnej oferty pracy

Podstawowym błędem, jaki popełniają kandydaci, jest wysyłanie tego samego CV do wszystkich firm, do których aplikują. Taki “uniwersalny” życiorys nie skupia się na szczegółach oferty i konkretnych wymaganiach pracodawcy, a więc jest mała szansa, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście uniwersalny życiorys nie jest całkowicie bez sensu. Może posłużyć jako świetna baza do spersonifikowanych CV, które będziesz dostosowywał do oferty.

Przykład CV (niezależnie od branży) powinien zostać dopasowany do treści ogłoszenia, dlatego koniecznie ją przeanalizuj i sprawdź, które ze stawianych wymogów spełniasz. Wymień je jako pierwsze, a zaprezentujesz się jako idealny kandydat na oferowane stanowisko.

Przykład CV powinien być czytelny i dobrze zorganizowany

Rekruterzy mają naprawdę niewiele czasu, aby zapoznać się z każdą nadesłaną aplikacją. Nie są więc w stanie dokładnie przeczytać całego dokumentu, a jedynie szybko go przejrzeć, szukając najważniejszych informacji. Dlatego zadbaj o czytelność i odpowiednie rozmieszczenie sekcji w swoim CV. Jak zaplanować taki dokument, aby zrobił dobre wrażenie?

Przytłacza Cię ilość wymienionych informacji? Chcesz stworzyć profesjonalny dokument przy niskim nakładzie pracy i czasu? Idealnym rozwiązaniem jest Kreator CV! Narzędzie zawiera wzory CV odpowiednie dla wielu branż i stanowisk. Wystarczy tylko wybrać przykład CV, a następnie uzupełnić puste rubryki informacjami o swoim doświadczeniu, umiejętnościach i wykształceniu. W ten sposób, za pomocą kilku kliknięć myszą, stworzysz nowoczesny dokument zgodny z aktualnymi wymogami rekrutacyjnymi.

Przykład CV powinien posiadać profil zawodowy

Profil zawodowy nazywany jest również podsumowaniem zawodowym lub celem zawodowym. Specjaliści ds. rekrutacji zgodnie twierdzą, że jest to w Polsce jeszcze mało znana sekcja, dlatego pomoże Ci się wyróżnić w trakcie pierwszej selekcji. Czym jest i jak stworzyć swój profil zawodowy?

Nie ma w tym nic trudnego! Wystarczy w kilku zdaniach napisać o swoim doświadczeniu, kluczowych umiejętnościach, osiągnięciach zawodowych i celach na przyszłość. W ten sposób stworzysz swoją wizytówkę, dzięki której już na wstępie rekruter oceni Twoją kandydaturę. Profil zawodowy umieszcza się w górnej części CV tuż pod danymi osobowymi, dzięki czemu łatwo wpada w oko.

Przykład CV powinien zawierać dane, które wyróżnią Cię na tle innych

Aplikując na stanowisko logistyka, lekarza czy księgowego musisz liczyć się z tym, że wielu kandydatów będzie posiadało podobne lub takie same kompetencje zawodowe co Ty. Warto więc zastanowić się, co czyni Cię niepowtarzalnym kandydatem i w ten sposób przyciągnąć uwagę rekrutera.

Być może jesteś aktywnym wolontariuszem? Płynnie mówisz w jakimś języku, a może wygrałeś branżowy konkurs? Takie informacje zawsze sprawdzają się w CV, oczywiście jeśli są powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Warto też wspomnieć o wszelkich ukończonych kursach i zdobytych certyfikatach. Kandydaci, którzy inwestują w swój rozwój, są niezwykle cenieni na dzisiejszym rynku pracy.