Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Przychody z Niemiec: jak poprawnie obliczyć zwrot podatku?

Podziel się z innymi

Osoby uzyskujące przychody w Niemczech raz w roku muszą je odpowiednio rozliczyć. Wyliczanie należnej kwoty zwrotu bywa jednak problematyczne, zwłaszcza gdy pracownik był zatrudniony też w innych krajach. Jak poprawnie obliczyć nadpłacony podatek?

Różne stawki podatku

W Niemczech istnieją trzy stawki podatku – 14, 42 i 45%. Wybór odpowiedniej zależy od wysokości uzyskiwanych przychodów. Najniższa stawka dotyczy dochodów od 9984 do 58 597 euro rocznie. Wzrasta ona progresywnie do poziomu 42%.

Natomiast osoby, które uzyskały dochód powyżej 277 826 euro, muszą zapłacić podatek w wysokości 45%.

Zarobki w Niemczech i Polsce

Jeśli obywatel Polski zarabia tylko w Niemczech, musi rozliczyć się jedynie w tym kraju. Natomiast w sytuacji, gdy uzyskiwał dochody także w Polsce, wymagane jest wypełnienie deklaracji PIT-36 i dołączenie do niej załącznika PIT ZG. W takim przypadku konieczne jest zsumowanie dochodów i obliczenie podatku według skali. Warto jednak pamiętać, że podatek od przychodów z Niemiec nie zostanie pobrany dwukrotnie – między Polską a jej zachodnim sąsiadem istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ulgi przysługujące osobom pracującym w Niemczech

Osoby zatrudnione w Niemczech mogą również skorzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych. Dotyczą one m.in. wychowania dzieci, kosztów powrotów do Polski czy prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. To, czy danej osobie przysługuje konkretna ulga, zależy m.in. od jej sytuacji życiowej.

Jak obliczyć zwrot podatku z Niemiec?

Na ostateczną kwotę zwrotu podatku z Niemiec wpływa wiele aspektów. Mowa tu zarówno o indywidualnej stawce pobieranej od przychodów, jak i o wysokości dochodów, dodatkowym zatrudnieniu w innym państwie czy przysługujących ulgach. Samodzielne wypełnianie deklaracji podatkowych bywa więc bardzo problematycznym zadaniem.

Na szczęście obecnie należną kwotę można wyliczyć w znacznie łatwiejszy sposób. Przydatny okazuje się m.in. kalkulator zwrotu podatku. Niemcy to tylko jeden z wielu krajów, w których pracują osoby korzystające z tej funkcji. Kalkulator pozwala na obliczenie kwoty zwrotu podatku również z innych państw, zwłaszcza tych europejskich, np. Holandii.

Kalkulator zbiera podstawowe informacje na temat okresu pracy, ulg, uzyskiwanych przychodów itd. Umożliwia on też wgranie załączników, które są niezbędne do obliczenia dokładnej sumy zwrotu. Na tej podstawie specjaliści są w stanie określić, jak dużą kwotę powinien uzyskać lub dopłacić dany pracownik. Cały proces trwa niezwykle krótko – wystarczy uzupełnić informacje w internetowym formularzu i wskazać formę kontaktu. Nastąpi on nawet w ciągu godziny od wysłania informacji.

Obliczenie zwrotu podatku przez biuro rachunkowe

Dobrym pomysłem jest też bezpośrednie skontaktowanie się z biurem rachunkowym. Specjaliści w zakresie rozliczeń zagranicznych przygotują dla Ciebie kompletną deklarację – zarówno tę składaną za granicą, jak i w Polsce. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie kosztownych błędów i konieczności późniejszego składania korekt. Pracownicy biura rozliczeń zadbają również o to, by uwzględnić wszystkie przysługujące Ci ulgi, a także dostarczą gotowe dokumenty do odpowiedniego urzędu. To opcja, która pozwoli na sprawne i poprawne obliczenie zwrotu podatku z Niemiec bez stresu.