Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Profesjonalna agencja IT – jak ją wybrać?

Podziel się z innymi

Rekrutacja specjalistów IT staje się dziś coraz bardziej wymagającym i czasochłonnym zadaniem. W realiach współczesnego rynku pracy trudno już dzisiaj znaleźć firmę technologiczną, do której ustawiałyby się szeregi kandydatów. Pracownicy z branży IT rzadko bowiem aktywnie poszukują pracy – zdecydowanie częściej są wyławiani przez pracujących w pocie czoła rekruterów. Jeśli Twoja firma odnotowuje problemy z pozyskiwaniem pożądanych kandydatów, a prowadzone procesy rekrutacyjne są nieefektywne i zajmują stanowczo zbyt wiele czasu, zalecamy usługi profesjonalnej agencji rekrutacyjnej IT. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając zewnętrznych rekruterów do Twojego projektu rekrutacyjnego.

Masz problem z rekrutacją? Zalecamy usługi profesjonalnej agencji rekrutacyjnej IT!

Jeśli w Twojej firmie w ciągu kwartału pojawiła się potrzeba zrekrutowaniu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu nowych pracowników, w takiej sytuacji nie sposób przeprowadzić efektywnego procesu rekrutacyjnego przy małym zespole HR. To z kolei rodzi konieczność zatrudnienia dodatkowych rekruterów, którzy wymagają jednak wdrożenia, co sprawia, że z pewnością nie będą w stanie natychmiast rozpocząć faktycznej rekrutacji. To natomiast powoduje kolejne opóźnienia, które mogą kosztować Twoją firmę nie tylko czas, ale również pieniądze. Jednak korzystając ze wsparcia zewnętrznych rekruterów, możesz w krótkim czasie zyskać zasoby, dzięki którym szybko dotrzesz do pożądanych kandydatów.

To właśnie niewystarczające zasoby wewnętrzne lub nawet ich całkowity brak w organizacji są jedną z najczęstszych przyczyn, dla których zalecamy usługi profesjonalnej agencji rekrutacyjnej IT. Jeśli w Twojej firmie, w związku z jej dynamicznym rozwojem, lawinowo rośnie liczba otwartych procesów rekrutacyjnych, a jednocześnie nie posiadasz wewnętrznie zespołu, który byłby w stanie je efektywnie obsłużyć, jest to sygnał, że możesz potrzebować wsparcia agencji.

Inną sytuacją, w której warto rozważyć to rozwiązanie, jest moment otwarcia przez firmę oddziału w nowym mieście, regionie czy nawet kraju. Wówczas zalecamy usługi profesjonalnej agencji rekrutacyjnej IT zwłaszcza z uwagi na fakt, że zewnętrzni rekruterzy znają nowy rynek pracy, mają już na nim bazę sprawdzonych kandydatów, w związku z czym są w stanie działać znacznie szybciej. Dodatkowo możesz liczyć na ich wsparcie doradcze w zakresie specyfiki danego miasta, dostępności kandydatów, wysokości zarobków czy konkurencji.

Jak wybrać odpowiednią agencję rekrutacyjną IT?

Jeśli zdecydowałeś już, że potrzebujesz wsparcia profesjonalnej agencji rekrutacyjnej, w swoich poszukiwaniach powinieneś uwzględnić przede wszystkim specjalizację danej firmy. Tak jak np. adwokaci często specjalizują się w określonej dziedzinie prawa, podobnie agencje rekrutacyjne mają zwykle dokładnie sprecyzowany obszar rynku pracy, na którym działają. Dlatego w sytuacji, gdy potrzebujesz programistów, inżynierów czy innych specjalistów z branży nowych technologii, zalecamy usługi profesjonalnej agencji rekrutacyjnej IT. Dzięki temu zyskasz pewność, że zewnętrzni rekruterzy znają specyfikę branży IT, potrafią prowadzić skuteczne rozmowy rekrutacyjne na specjalistyczne stanowiska i posiadają cały niezbędny know-how w tym zakresie.

Szukając odpowiedniej agencji rekrutacyjnej, warto również wziąć pod uwagę zakres oferowanych przez nią usług. Wiele z nich – oprócz prowadzenia bezpośrednich poszukiwań kandydatów – zajmuje się również bieżącym doradztwem w szeroko pojętym obszarze HR, udzielaniem feedbacku dla kandydatów, organizowaniem onboardingu nowych pracowników czy działaniami z zakresu employer brandingu. Jeśli zależy Ci na kompleksowym wsparciu, wybieraj agencje rekrutacyjne IT, które mają powyższe usługi w swojej ofercie.

Na koniec warto również wspomnieć o modelu rozliczania. Wśród agencji najczęściej dominują dwa modele współpracy: success fee lub RPO. Pierwszy z nich oznacza, że firma płaci agencji rekrutacyjnej za każdego zatrudnionego pracownika (czyli tzw. rozliczenie za sukces) – to rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku standardowych poszukiwań. Natomiast RPO opiera się na modelu abonamentowym, co oznacza, że firma płaci stałą, comiesięczną opłatę, niezależnie od liczby pozyskanych pracowników. Na tego rodzaju usługę decydują się szczególnie firmy, które potrzebują w krótkim czasie powiększyć swój zespół o określonych pracowników.