Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Pralka przemysłowa – jak dobrać urządzenie?

Podziel się z innymi

Pralka przemysłowa to sprzęt różniący się od przeznaczonego do użytku domowego. Nic dziwnego: eksploatowana jest w zupełnie innych warunkach, w maksymalnej intensywności. Dobór właściwego urządzenia jest kluczowy pod kątem przyszłych efektów, niezależnie od tego, czy planujesz prowadzić pralnię czy wykorzystujesz sprzęt na potrzeby własnego przedsiębiorstwa. Pralka przemysłowa powinna być wytrzymała, ekonomiczna oraz wydajna, a przy okazji zapewniać właściwe warunki pracy. Jak taką wybrać?

1. Pralka przemysłowa a pralka domowa – zastosowanie

2. Rodzaje pralek przemysłowych

3. Pralka przemysłowa – parametry i kryteria wyboru

Pod uwagę trzeba wziąć fakt, że pralka przemysłowa przede wszystkim powinna odpowiadać zaplanowanej dla niej roli. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sprzętu o różnych parametrach.

Pralka przemysłowa a pralka domowa – zastosowanie

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę pralka przemysłowa różni się od domowej. Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim przystosowana jest do długotrwałej pracy i większych obciążeń. Dodatkowo wyposażona jest w mikroprocesor umożliwiający zapamiętanie dużej liczby programów i ustawień, czego urządzenie domowe nie jest w stanie zrobić. Pralka przemysłowa może jednocześnie wyprać kilkadziesiąt kilogramów prania. Znajduje się w niej również więcej opcji łączności, na przykład jednoczesne podłączenie zimnej i ciepłej wody albo odprowadzenia pary.

Pralki przemysłowe są droższe, gdyż wykorzystuje się do ich montażu droższe i trwalsze podzespoły. W praktyce oznacza to, że wzrasta żywotność i wytrzymałość sprzętu. Szacuje się, że pralka przeznaczona do obsługi gospodarstw domowych może działać nieprzerwanie przez 4 godziny dziennie. W przypadku pralki przemysłowej czas ten wzrasta ponad dwukrotnie. Odpowiednio pielęgnowana maszyna przy maksymalnym obciążeniu przepracuje nawet 7 lat bez serwisu, a jej całkowita żywotność może przekroczyć 30 lat, bo na taki czas zaprojektowano silniki.

Rodzaje pralek przemysłowych

Pralka przemysłowa niejedno ma imię. Informacja o zróżnicowaniu sprzętu pojawiła się zresztą już wyżej. Przede wszystkim urządzenia te można podzielić ze względu na budowę. Wyróżniamy:

Ze względu na tym instalacji można wyodrębnić:

Pod względem funkcjonalności pralki przemysłowe dzielą się zaś na:

Dostępne są także modele, które łączą trzy powyższe funkcje. Maszyny różnią się także konkretnymi parametrami, w zależności od intensywności bębna i prędkości obrotowej. Ze względu na sposób sterowania wyróżnić można automaty wyposażone w jednostki sterujące oraz regulowane komputerowo. Urządzenia mogą także podgrzewać wodę albo za pomocą elementu grzejnego, albo dzięki parowaniu.

Pralka przemysłowa – parametry i kryteria wyboru

Jak więc widać, wybór i pole możliwości są naprawdę bardzo szerokie. Jak zatem nie zagubić się w tym gąszczu i wybrać pralkę o odpowiednich parametrach? Na początku należy określić, do czego sprzęt będzie potrzebny. Kluczowa jest zatem odpowiedź na pytania:

Poza tym istnieje szereg dodatkowych czynników. Warto zapoznać się chociażby z długością cykli prania i poborem mocy. Dość istotny parametr to poziom emitowanego hałasu, szczególnie jeśli działanie pralki miałoby utrudniać pracownikom wykonywanie obowiązków. Dużą rolę gra cena, gdyż pralki przemysłowe to dość duży wydatek, czasem jednak warto dopłacić za opcje takie jak dokładny pomiar i optymalizacja zużycia wody i środków chemicznych.

Ostateczny wybór z pewnością nie jest łatwy, gdyż do kalkulacji włączyć trzeba wiele czynników. Sytuacja jest także bardzo dynamiczna, bo na rynku pojawiają się wciąż nowe rozwiązania i udogodnienia. Producenci prześcigają się w pomysłach, warto więc śledzić temat na bieżąco.