Coraz więcej organizacji decyduje się na pracę zdalną. Umożliwia to wykonywanie obowiązków w domu lub innym wygodnym dla nas miejscu. Istnieją również całe grupy freelancerów, którzy są ekspertami w różnych dziedzinach i swoją wiedzą wspierają przedsiębiorstwa. Jakie możliwości daje nam rynek?
Wiele zawodów wymaga fizycznej obecności u klientów lub w miejscu pracy. Stolarz, piekarz, tokarz czy zawodowy kierowca nie mogą pracować zdalnie. Do samochodów autonomicznych i drukarek 3D z funkcją instalacji schodów jest jeszcze daleko. Z kolei informatyk, specjalista od komunikacji, grafik czy doradca finansowy może pracować z dowolnego miejsca. Niektórzy zarabiają pieniądze na swoich pasjach lub posiadanych kompetencjach. Cześć zajęć wykonywanych z miejsca zamieszkania może stanowić pracę w pełnym wymiarze godzinowym, inne z kolei wykonywać o różnych porach, a jeszcze inne mogą mieć charakter dorywczy. Spróbujmy odpowiedzieć na postawione wcześniej pytania.
Home office – praca z domu
Otwieramy oczy i logując się do komputera, potwierdzamy swoją gotowość do pracy. Niektórzy mają możliwość zdalnego wykonywania powierzonych zadań. Ma to swoje plusy i minusy. Na pewno wartością dodaną, jest możliwość dłuższego snu i odpadają nam dojazdy do pracy. Minusy to często brak konkretnego miejsca, w którym możemy poczuć namiastkę biura. Domownicy mogą nam przeszkadzać w wykonywanych czynnościach, a ograniczona możliwość spotykania współpracowników, dla niektórych jest trudna do zniesienia. Nie mniej jednak praca z domu w dzisiejszych realiach jest możliwa.
W opozycji do pełnego etatu jest możliwość wygenerowania dodatkowych przychodów, tzw. praca dorywcza lub okazjonalna. Różnego rodzaju firmy potrzebują testerów, osób do prowadzenia stron internetowych czy kont w social mediach. Dostępne są również oferty polegające na wypełnianiu różnego rodzaju ankiet. Nadal możliwe, ale rzadziej spotykane są prace chałupnicze podobne do znanego skręcania długopisów. Wiele biznesów hand made powstaje w domach i mając zdolności manualne, możemy w tym segmencie zaistnieć. Popyt na różnego rodzaju ręcznie robione produkty, jest obecnie ogromny.
Pasja, która daje zarobić
Jeżeli ktoś pasjonuje się oglądaniem telewizji, to śledząc właściwe treści, może zarobić. Wszelkiej maści ludzie z pasją mają wiele możliwości utrzymania się z tego, co ich fascynuje. Jedni zajmują się sklejaniem modeli, inni hodują pszczoły na miód, a ktoś inny śledzi wydarzenia sportowe. Te ostatnie odpowiednio przedstawione i opisane mogą zainteresować potencjalnych odbiorców, którzy będą obserwować nasze poczynania. Modne gotowanie sprawia, że wiele osób próbuje swoich sił, przygotowując przepisy, nagrywając materiały video czy prowadząc blogi.
Fani sportów mają wiele platform, na których można oglądać wydarzenia sportowe. Jeżeli w gronie naszych zainteresowań, jest jedna lub kilka dyscyplin to wiedzę, którą posiadamy, można przekuć na realne pieniądze. Mając zacięcie analityczne potrafimy zweryfikować i odpowiednio zinterpretować sytuację w klubie piłkarskim czy ocenić szanse tenisisty na wygraną w turnieju. Jeśli nasze prognozy sprawdzają się, to warto spróbować sił w zakładach bukmacherskich. Jednym z nich jest BenFan – opinie oraz oceny graczy znajdujące się na stronie pomogą w zapoznaniu się z platformą. Dzięki rozbudowanej społeczności graczy możemy dotrzeć do ciekawych wskazówek i strategii, a także wymieniać się doświadczeniami.
Praca z domu w dzisiejszych realiach jest możliwa, a nawet dobrze płatna. Jeśli nie jesteśmy freelancerami, ale chcemy dorobić na swojej pasji lub wiedzy, to Internet daje nam duże możliwości. Ktoś może prowadzić lekcje języków online, a inna osoba znając świat sportu, doskonale odnajdzie się w realiach zakładów. Zwykło się mówić, że najlepsza inwestycja to ta w nas samych. Postaw więc na siebie.
Sprawdź także jak może wyglądać idealna praca – Sprawdź nasz poradnik social media specialist job description
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.