Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Praca w Niemczech: Najpopularniejsze branże wybierane przez Polaków

professional technician engineer with safety helmet hard hat working in industrial manufacturing factory, men at work to checking equipment of machinery production technology or construction operating

Podziel się z innymi

Niemcy to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków emigracyjnych. Tamtejsza gospodarka niezmiennie jest jedną z najsilniejszych na świecie, a niemieccy pracodawcy cenią Polaków m.in. za wysoką jakość wykonywanej pracy. Chcesz spróbować swoich sił w pracy za granicą? Zobacz, jakie branże są obecnie na topie i dołącz do grona rodaków, którzy odnieśli finansowy sukces.

Z czego wynika popularność niemieckiego rynku pracy?

Perspektywa zatrudnienia w Niemczech przyciąga głównie wysokimi zarobkami. Atrakcyjność tamtejszego rynku pracy wynika także ze stosunkowo niewielkiej odległości (wielu Polaków, pracując u zachodniego sąsiada, weekendy spędza w kraju), różnorodności ofert pracy i wysokiej kultury pracy. Co ważne, nie zawsze jest wymagana znajomość języka niemieckiego.

Jakiej pracy w Niemczech szukają Polacy? Najpopularniejsze branże

Nigdzie w całej Europie nie ma tak dużego deficytu pracowników, jak w Niemczech. Ten fakt chętnie wykorzystują Polacy. Jakie branże satysfakcjonują nas najbardziej i w jakich zawodach najchętniej podejmujemy pracę o charakterze tymczasowym?

1. Usługi samochodowe

Osoby z podstawową znajomością języka niemieckiego i/lub angielskiego i posiadające prawo jazdy kategorii B bardzo często szukają zatrudnienia w branży usług samochodowych. Popularnością cieszą się m.in. zawód mechanika i praca na myjni samochodowej, bardzo często będącej częścią dużego salonu samochodowego.

2. Logistyka i transport

Chętnie wybieraną branżą jest logistyka i transport. Praca w tym obszarze stwarza ogromne możliwości i pozwala w stosunkowo krótkim czasie znaleźć satysfakcjonujące zajęcie. Osoby zainteresowane zatrudnieniem o takim charakterze mogą pracować m.in. w zawodzie kierowcy lub operatora wózka widłowego.

3. Przemysł produkcyjny

Duży wybór ofert pracy dotyczy także branży produkcyjnej. Pracownicy fizyczni mają możliwość podjęcia zatrudnienia w zawodzie magazyniera lub pracownika produkcji. Większość pracodawców nie wymaga znajomości języka niemieckiego, niezbędna jest natomiast gotowość do pracy i sumienność w realizacji powierzonych zadań.