Dla wielu Polaków przeprowadzka do Wielkiej Brytanii motywowana jest głównie powodami związanymi z pracą – to zupełnie nowe możliwości rozwoju zawodowego oraz szansa na większe zarobki. Nie można jednak zapominać, że praca w UK to nie tylko inny język, ale również inne prawa i zwyczaje. Właśnie dlatego przed wyjazdem warto dowiedzieć się więcej na temat rynku pracy na Wyspach – jakie są więc najważniejsze rzeczy, o których powinniśmy pamiętać?
Na samym początku należy wspomnieć jeszcze o konieczności wyrobienia numeru NIN, czyli National Insurance Number, który będzie od nas wymagany w chwili podpisania umowy, kiedy znajdziemy już pracę – zrobimy to w lokalnym oddziale Jobcentre. Konieczne będzie również założenie konta bankowego, na które przesyłane będzie nasze wynagrodzenie – ponieważ formalności z tym związane mogą potrwać kilka dni, warto zadbać o to od razu po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Kiedy zadbamy już o wszystkie wymagane formalności, możemy przystąpić do poszukiwania zatrudnienia – jak to jednak zrobić?
Jak wygląda poszukiwanie pracy w UK?
Samo poszukiwanie pracy nie różni się tak bardzo od procesu znanego nam z Polski. Możemy oczywiście usłyszeć o wolnym stanowisko od znajomego lub znaleźć zatrudnienie poprzez agencję rekrutacyjną. Pomoc w znalezieniu pracy możemy otrzymać również dzięki kontaktowi z Jobcentre, najwięcej ofert dostępnych jest jednak w Internecie, gdzie pracodawcy poszukujący pracowników, podobnie jak w Polsce, zamieszczają swoje ogłoszenia – jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ daje nam dostęp do ogromnej liczby ofert jednocześnie.
Brytyjskie CV – czyli jak zainteresować sobą pracodawcę?
Kiedy znajdziemy już interesującą nas ofertę pracy i postanawiamy w odpowiedzi na nią wysłać swoje CV, musimy być świadomi faktu, że dokument taki w Wielkiej Brytanii wygląda inaczej niż ten znany nam z kraju. W brytyjskim CV zamieszczamy tylko najbardziej niezbędne dane na nasz temat, czyli imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu. Nie dodajemy za to zdjęcia, daty urodzenia, miejsca urodzenia czy naszego stanu cywilnego – ma to na celu przeciwdziałanie dyskryminacji przez pracodawców aplikujących na stanowisko osób i zapewniać im równe szanse na otrzymanie zatrudnienia. Warto więc zadbać o to, by nasze CV spełniało standardy panujące w UK, w przeciwnym wypadku może zostać automatycznie odrzucone przez pracodawcę.
Co musisz wiedzieć o brytyjskich podatkach?
Kiedy znajdziemy już pracę, musimy pamiętać, że od naszych dochodów w Wielkiej Brytanii musimy odprowadzać podatki. Na szczęście dla osób zatrudnionych stworzony został system PAYE, który automatycznie rozlicza je za nas – nie musimy więc martwić się dotrzymywaniem terminów i składaniem dokumentów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w ramach self-employed – dla nich rozliczenie podatku w UK jest nieco bardziej skomplikowane i wymaga składania co roku zeznania podatkowego.
Należy mieć również na uwadze, że nie do końca możemy bazować na doświadczeniach osób, które wyjechały do pracy w UK kilka lat temu – mimo że Wielka Brytania nie opuściła jeszcze oficjalnie Unii Europejskiej, Brexit może skomplikować sytuację obcokrajowców poszukujących zatrudnienia na Wyspach. Warto więc planując taki wyjazd śledzić na bieżąco sytuację oraz zmiany planowane przez brytyjski rząd, by uniknąć zaskoczenia po dotarciu na miejsce.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.