Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

PIT 39 – ogólne zasady rozliczania

Podziel się z innymi

O picie 39 w roku 2023 powinny pomyśleć te osoby, które sprzedały nieruchomość kupioną lub maksymalnie 5 lat przed jej nabyciem lub wybudowaniem. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że należy uważać przy sprzedaży nieruchomości. Nie każda będzie bowiem transakcja związana będzie z koniecznością wypełnienia takiej deklaracji PIT.

PIT 39 – ogólnie

Chcąc zdobyć informacje o PIT 39, warto odwołać się do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350. To właśnie tam znaleźć można najważniejsze informacje odnośnie tego, kogo ta deklaracja PIT obowiązuje. Do wypełnienia takiego formularza zobowiązane są osoby, które muszą wykazać:

Na samym końcu należy nadmienić, że ta deklaracja odnosi się również do przychodu ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów. Jedna rzecz jest bardzo istotna. Otóż podatnik musi zwrócić uwagę na taką kwestię, jak okres, kiedy należy zapłacić daninę za odbywającą się transakcję.

Podatek z tytułu sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości to temat na czasie, ponieważ wiele osób decyduje się na takie posunięcie, np. otrzymując spadek po osobach bliskich. Warto jednak zapoznać się w tym momencie z pojęciem „odpłatnego zbycia nieruchomości”, które może pojawiać się bardzo często. O co chodzi dokładnie? Otóż pod tym pojęciem kryje się nie tylko sprzedaż, ale także zamiana lub nawet odpłatne zniesienie własnościowego prawa do lokalu. Odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych może odnosić się także do wydzielenia z części nieruchomości lokalu mieszkalnego, a potem jego sprzedaży jako osobnej nieruchomości.

Ulga mieszkaniowa

Mówiąc o picie 39, należy pamiętać, że wysokość podatku wynosi 19%. Całkiem spora suma, która może stać się sporym obciążeniem dla portfela. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że można tego uniknąć. Warto więc zainteresować się, czym tak naprawdę jest ulga mieszkaniowa. Aby tak się stało, wartość nieruchomości, którą udało się uzyskać, w ciągu dwóch lat od uzyskania, musi zostać przeznaczona na realizację innych celów mieszkaniowych.

Przykładem może być, chociażby spłata kredytu hipotecznego, remont mieszkania, kupno praw majątkowych do innego lokalu mieszkalnego, itd.

Nabycie prawa majątkowego do mieszkania

Nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu to nie lada sprawa. Podobnie jest z nabyciem innych praw majątkowych do nieruchomości o różnym typie. Warto porządnie przygotować się do tego typu działań, aby mieć pewność, że wszystko będzie odbywało się zgodnie z obowiązującym prawem. Nie może zabraknąć umowy sprzedaży mieszkania, która powinna zostać sporządzona przez kancelarię prawniczą. Tylko adwokat będzie w stanie zadbać o to, aby obowiązujące zapisy znalazły się w umowie. Określenie wysokości wartości rynkowej danej nieruchomości powinno odbywać się przy pomocy rzeczoznawcy.

Rozliczenie deklaracji PIT

Organ kontroli skarbowej znany jest ze swojej skrupulatności. Nie można więc spóźnić się z rozliczeniem deklaracji w przewidzianym na to czasie. Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa i inne transakcje o podobnym charakterze, są często zawierane. Rynek nieruchomości to jedna wielka zmienna, która pozwala na dokonywanie kuszących inwestycji, pozwalających na dobre ulokowanie pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby na bieżąco rozliczać się z tego typu działań.