Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Nowy pracownik – nowe wyzwania. Sprawdź podpowiedzi, jak zadbać o jego bezpieczeństwo i ułatwić wykonywanie zadań

Podziel się z innymi

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w miejscu pracy spoczywa na pracodawcy. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy zobowiązany jest on do zaznajamiania pracowników z przepisami i zasadami BHP, a także wydawania szczegółowych instrukcji i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na danych stanowiskach pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowo zatrudnionych pracowników. Jak zadbać o ich bezpieczeństwo i przygotować do wykonywania powierzonych im zadań?

Onboarding pracowników to szereg działań, dzięki którym pracownik jest w stanie szybko i efektywnie wejść w swoją rolę. Wdrożenie nowego pracownika polega nie tylko na przekazaniu informacji dotyczących charakterystyki, strategii oraz procedur obowiązujących w firmie. Niezwykle ważne jest również zaznajomienie go z zasadami BHP. Służą temu m.in. szkolenia BHP oraz instrukcje BHP.

Instrukcje BHP

W świetle prawa pracodawca ma obowiązek udostępnić pracownikom (do stałego korzystania) aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące:

Instrukcje powinny w sposób zrozumiały dla pracowników wskazywać czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych, które potencjalnie są zagrożeniem dla życia lub zdrowia pracowników.

Jeśli instrukcje dotyczą prac związanych ze stosowaniem niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych, to powinny uwzględniać informacje zawarte w kartach charakterystyki tych substancji i preparatów. Nie trzeba oczywiście opracowywać ich „od zera”, wystarczy zajrzeć do dedykowanej zakładki specjalistycznego sklepu internetowego, na przykład kategorii instrukcje BHP w Znakowo.pl.

W jakim języku powinny być sporządzone instrukcje BHP?

Zatrudnianie pracowników zza granicy jest dzisiaj na porządku dziennym. Czy w takim razie konieczne jest zapewnienie instrukcji w języku innym niż polski? Chociaż przepisy jasno tego nie precyzują, to jednak dbając o bezpieczeństwo w biurze lub jakiejkolwiek innej firmie, warto zaopatrzyć się w instrukcje zrozumiałe dla osób zatrudnionych na danym stanowisku.

Szkolenia BHP

Do obowiązków pracodawcy należy również zapewnienie pracownikowi szkolenia (odpowiedniego do wykonywanej pracy), w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska lub wykonywanej pracy.

Szkolenia prowadzone są jako wstępne i okresowe. Ich celem jest:

Szkolenia wstępne

Szkolenie wstępne przeprowadzane jest w formie instruktażu, według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk.

Obejmuje ono:

Instruktaż ogólny powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami BHP praccy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami BHP pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Przed dopuszczeniem do pracy instruktaż ogólny muszą przejść nowo zatrudnieni pracownicy, a także studenci obywający praktyki studenckie oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieniu w celu praktycznej nauki zawodu.

Instruktaż stanowiskowy zapoznaje uczestników szkolenia z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach. Takie szkolenie, przed dopuszczeniem do pracy na określonym stanowisku, powinni przejść:

Pracownicy wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinni odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.