- Czy notę korygującą może wystawić sprzedawca
- Nota korygująca aktywna
- Zakres dokumentów zmieniających fakturę VAT
Nota korygująca – dlaczego sprzedawca nie powinien jej wystawiać
W praktyce często zdarzają się omyłki w treści faktur VAT. Przyjęło się, że jeżeli dotyczą zmian w zakresie finansowo – podatkowym, winny być zmieniane fakturą korektą. Jeżeli błąd dotknął jednak elementów formalnych, na przykład pomyłki w adresie, czy nazwie, identyfikatorze podatkowym – to wystarczy nota korygująca. To potoczne rozumienie powoduje błędy. Dlaczego?
Zakres podmiotowy przygotowania dokumentów zmieniających fakturę
Generalnie prawidłowym jest przekonanie, że do zmian w zakresie ilości lub wartości sprzedawanych towarów i usług oraz podatków na fakturze – ponieważ te zmiany wpływają na zakres finansów i opodatkowania, wymagana jest faktura korekta. Nota korygująca służy natomiast najczęściej do zmiany daty wystawienia, numerów, imion nazwisk i nazw, numerów identyfikacji podatkowej, daty wykonania i zakończenia prac, nazwy towarów i usług. Należy jednak zauważyć, że nie tylko zakres przedmiotowy odróżnia fakturę korygującą, od noty korekty. Zgodnie z decyzją ustawodawcy, nota korygująca jest dokumentem, którym powinien posługiwać się tylko nabywca towarów i usług. Nie powinien jej natomiast przygotowywać sprzedawca – jemu służyć ma faktura korekta.
Zgodnie z art. 106k, ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (Dz.U.2020.106 t.j. z dnia 2020.01.23), zwanej dalej „Ustawą o VAT”:
Wyciąg z przepisów
(ustawa o VAT art. 106k. Nota korygująca)
1. Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.
Przepisy w praktyce – analiza orzecznictwa
Zagadnienie błędnego wystawienia noty korygującej przez sprzedawcę, pojawiło się również w praktyce. Niektóre spory z organami podatkowymi zakończyły się nawet na salach sądowych. Obecne stanowisko wynikające z orzecznictwa, jest jednak zgodnie z literalną treścią i brzmieniem przepisu 106h ustawy o VAT. Sądy uznały, ze notę korygującą powinien wystawiać nabywca, zaś sprzedawcy powinna natomiast służyć faktura korygująca.
Przykładami takich orzeczeń są:
- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, z dnia 17 listopada 2009 r., w sprawie o sygnaturze I FSK 1179/08, w którym Sąd podkreślił, (aktualna teza LEX 586082) iż:
Właściwym trybem dla dokonania poprawy faktury było w tym przypadku wystawienie faktury korygującej. Skoro bowiem pierwotne faktury nie odpowiadały rzeczywistości, doprowadzenie do tej zgodności może nastąpić poprzez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. Zarówno faktury korygujące, jak i noty korygujące są fakturami VAT, jednak ich tryb wystawiania został ściśle określony. Skoro z literalnego brzmienia przepisu wynika, że nota korygująca może zostać wystawiona jedynie przez nabywcę towarów lub usług, to nie można twierdzić, jak czyni to autor skargi kasacyjnej, że dopuszczalne jest jej wystawienia przez sprzedawcę. Stanowisko powyższe jest tym bardziej uzasadnione, że przepisy umożliwiają korygowanie faktury poprzez wystawienie faktury korygującej.
- W Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, z dnia 8 listopada 2017 roku, w sprawie o sygnaturze I SA/Gd 1190/17, Sąd podkreślił, że (teza aktualna LEX nr 2411145):
Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 u.p.t.u., stosownie do treści art. 106k ust. 1 u.p.t.u., może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. Faktura ta (nota korygująca), co wynika z ust. 2 art. 106k u.p.t.u., wymaga akceptacji wystawcy. Skoro w przepisie tym mowa jest o wystawcy faktury, a nie podatniku, oznacza to, że brak statusu podatnika nie pozbawia wystawcy faktury możliwości zaakceptowania noty korygującej wystawionej przez nabywcę.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.