Stabilny rynek pracy, ambitne projekty, a przede wszystkim duże zarobki to jedne z wielu zalet, które przekonują młodych ludzi do pracy w zawodzie programisty. Olbrzymi rozwój technologiczny sprawia, iż programistów potrzeba na rynku IT jak nigdy dotąd. Coraz więcej osób deklaruje chęć zostania programistą. Bez względu na formę nauki, wymaga ona poświęceń, ogromnego zaangażowania, a przede wszystkim dużo czasu. Sprawdź ile trwa nauka programowania w sdacademy.pl
Ile czasu zajmuje nauka programowania?
Osoby, myślące o przebranżowieniu się, które chcą zacząć uczyć się programowania zastanawiają się, ile czasu musi minąć, by opanować podstawy i zacząć poszukiwać pracy na stanowisko młodszego programisty. Są różne teorie i wyliczenia, ile dokładnie godzin zajmie nauka podstaw, gdyż jak wiadomo, każdy jest inny i niektórzy szybciej przyswajają materiał, uczą się szybciej, a niektórzy na tę samą rzecz potrzebują co najmniej dwa razy więcej czasu. Średnio nauczenie się podstaw programowania zajmuje od około 300 do 400 godzin, jeśli jest to nauka całkowicie od zera. Zakładając, więc około 1 godzinę nauki dziennie codziennie to jest to możliwe do zrealizowania w rok. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie każdy dysponuje wystarczającą ilością wolnego czasu, gdyż oprócz tego na głowie ma się inne obowiązki m.in. pracę, dom, rodzinę.
Jak uczyć się programowania?
Wybór formy nauki to kolejna zagwozdka, z jaką mają do czynienia osoby chcące zacząć się uczyć programowania. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, a wybór zależy też od własnych preferencji, możliwości, czy portfela.
Programowania można uczyć się:
• na studiach informatycznych
• samodzielnie
• na kursach programistycznych i bootcampach
Aby zrozumieć podstawowe różnice między trybami, można zaś krótko podsumować każdy z nich.
Studia informatyczne
Studia z informatyki, jak każde inne mają ułożony określony program nauczania, rozłożony na kilka semestrów. W trakcie studiów student uczy się tak naprawdę materiału o szerokim zakresie, z różnych dziedzin IT m.in. baz danych, systemów operacyjnych, aplikacji mobilnych, grafiki komputerowej, algorytmów, matematyki itd. Przedmioty dotyczące stricte programowania są jedynie ułamkiem całości. Sytuację może uatrakcyjnić dedykowana specjalizacja, która poszerza program o dodatkowe przedmioty związane z programowaniem. Studiować można stacjonarnie (od poniedziałku do piątku) lub w formie zaocznej (zjazdy weekendowe), jeśli dana osoba przykładowo pracuje w tygodniu. Studia informatyczne są, więc dobre, jeśli ktoś dopiero szuka swojej drogi w IT, nie są jednak skutecznym sposobem nauki samego programowania.
Nauka samodzielna w domu
Osoby o nieco mniej zasobnych portfelach, lubiące spokojną naukę w zaciszu domowym często zabierają się za to samodzielnie. Tu sposobów na samodzielną domową naukę jest również kilka, można to robić z pomocą np. książek, kursów online, materiałów wideo w Internecie, czy portali i forów tematycznych. Taka forma nauki jednak wymaga dużej samoorganizacji, gdyż nie ma narzuconego z góry programu nauczania oraz nie ma takich rzeczy jak egzaminy, sprawdziany, testy, przez co uczący może mieć problem z systematycznością. Osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z programowaniem może również mieć problem z ułożeniem planu nauki, z podziałem na tematy i etapy, w takiej kolejności jak faktycznie powinno to przebiegać.
Kursy i bootcampy
O tych zrobiło się wyjątkowo głośno w ostatnim czasie i stały się niezwykle popularne. Kursy programistyczne organizowane są przez firmy takie jak ALX, które współpracują ze specjalistami, pracującymi na co dzień w branży w zawodzie programisty. Jest to szczególnie istotne, gdyż prowadzący wiedzą wtedy jakie są oczekiwane rynku, co jest przydatne w codziennej pracy programisty i czym powinien wykazać się kandydat na to stanowisko w trakcie rekrutacji. Bootcampy takie są prowadzone w różnych trybach: dziennych, zaocznych, a nawet zdalnych. Każdy, więc może wybrać dogodną opcję, która wpasuje się w jego codzienny grafik. W zależności od wybranego trybu każdy taki kurs programowania trwa do kilku miesięcy. W tym czasie uczestnik nabędzie zazwyczaj podstawowych umiejętności, które może potem rozwijać dalej we własnym zakresie.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.