Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Kodeks pracy Art 30 § 1 pkt 1 – co oznacza?

Podziel się z innymi

Artykuł 30 paragraf 1 Kodeksu pracy mówi o możliwościach rozwiązania umowy o pracę, a punkt 1 wskazuje jeden ze sposobów – rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron. To szybka i bezproblemowa metoda umożliwiająca zgodne rozstanie się pracodawcy i pracownika. Czy każdą umowę można rozwiązać stosując ten paragraf, nawet z pracownikami podlegającymi ochronie? Czy należy wskazać powód rozwiązania umowy? A co zrobić z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym?

Korzyści z rozwiązania umowy za porozumieniem stron

Jak wskazuje kancelaria adwokacka Katowice to:

Treść porozumieniem stron o rozwiązaniu umowy o pracę

Prawo nie precyzuje obowiązkowej treści porozumienia rozwiązującego umowę o pracę. Co więcej, nie ma nawet konieczności zachowania formy pisemnej.  Jednak biorąc pod uwagę przyszłe okoliczności, warto doprecyzować szczegóły dokumentu:

Jeżeli nie jest podana konkretna data rozwiązania umowy, za datę rozwiązania przyjmuje się dzień podpisania porozumienia.

Jeżeli porozumienie jest wynikiem ugody, gdzie pracodawca lub pracownik złożyli uprzednio jednostronne wypowiedzenie umowy o pracę, zawarty kompromis cofa je i umowa rozwiązuje się na mocy porozumienia stron.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron –  co z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym?

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w naturze. Jednak w sytuacji rozwiązania umowy za porozumieniem stron, szczególnie, gdy do rozstania stron dochodzi z dnia na dzień,  może to nie być już możliwe. Co wówczas z niewykorzystanym urlopem? Kodeks pracy przewiduje w wyjątkowych sytuacjach wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Art. 171 § 1 mówi, że ekwiwalent przysługuje w razie niewykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Ekwiwalent przysługuje także za urlop zaległy.