Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Język niemiecki – mocny atut w CV

Portrait of a pretty young lady holding a German flag , smiling

Podziel się z innymi

Czy warto się uczyć niemieckiego w dobie, gdy angielski jest tak popularny? Czy znajomość tego języka może pomóc w karierze? Okazuje się, że tak! Znajomość niemieckiego jest jedną z bardziej pożądanych umiejętności w branży turystycznej i usługach. Poszukiwani są także specjaliści w innych sektorach.

Język niemiecki to także szansa na znalezienie pracy u naszych zachodnich sąsiadów. W przypadku mieszkańców zachodniej części kraju takie decyzje o swojej karierze podejmuje coraz więcej osób. Wschodnia część Niemiec jest także silnie spolonizowana – coraz więcej naszych rodaków decyduje się na stałe osiedlenie u naszych sąsiadów.

Angielski to za mało

Przeglądając oferty pracy łatwo można zauważyć, że jednym z najczęściej powtarzających się wymagań jest znajomość języka angielskiego. Nie oznacza to jednak, że z biegłym angielskim możemy liczyć na dobrą ofertę. Coraz częściej pracodawcy wybierają osoby, które znają minimum dwa języki obce. Angielski stał się powszechnym kryterium, równie oczywistym, jak umiejętność obsługi komputera czy prawo jazdy.

To właśnie drugi język może decydować o naszej przewadze w rekrutacji. Czemu jednak ma to być niemiecki? Nasi zachodni sąsiedzi stanowią największy procent zagranicznych klientów dla polskich firm. Stanowią także poważną grupę klientów sektora usług, jako klienci, pacjenci, uczestnicy kursów edukacyjnych lub turyści.

Z niemieckim możesz liczyć na wyższe zarobki

Analizując oferty pracy, zauważyć można, że pracodawcy są skłonni płacić więcej specjalistom, znającym dobrze język obcy, inny niż angielski. W przypadku niemieckiego możemy liczyć na minimum 500-1000 złotych więcej, niż pracownicy bez tej umiejętności.

Jest to także zdecydowanie najczęściej poszukiwany język na rynku pracy. Według ostrożnych szacunków, brakuje w Polsce około 40 tysięcy specjalistów, umiejących się komunikować w języku zza Odry. Osoby, które znają biegle niemiecki, mogą liczyć na szybki angaż nawet, jeśli nie mają innych kwalifikacji zawodowych.

Gdzie szukać pracy z niemieckim?

W Polsce dobrze lub bardzo dobrze niemiecki zna około 7% pracowników.  Zapotrzebowanie jest jednak znacznie większe. Osoby z językiem niemieckim poszukiwane są w praktycznie każdym sektorze. Znając ten język dostaniemy pracę w IT, turystyce, finansach, sprzedaży, produkcji.

Im wyższe stanowisko, na tym większe zarobki możemy liczyć. W przypadku prostej pracy – będzie to około 14% pensji, osoba na średnim szczeblu otrzyma nawet 30%, podczas gdy prezes zarządu z biegłym niemieckim może liczyć na aż 65% więcej.

W znalezieniu pracy bardzo pomaga posiadanie certyfikatu językowego. Potwierdza on obiektywnie nasze umiejętności i stanowi czynnik, dzięki któremu możemy negocjować lepsze warunki zatrudnienia.

Jak się uczyć niemieckiego pod potrzeby rynku pracy?

Aby używać niemieckiego w pracy nie wystarczy “podstawowa” znajomość tego języka. Warto uzupełnić swoją wiedzę o kurs niemieckiego biznesowego. Ich program uwzględnia materiały, pozwalające swobodnie używać ten język w kontaktach: prowadzeniu spotkań, pisaniu maili do kontrahenta, przygotowaniu wycen albo stworzenia CV.

Ciekawą opcję takiego kursu oferuje ESKK. Kurs odbywa się na odległość. Szkoła dostarcza nam materiały, a my samodzielnie realizujemy program. Nad naszymi postępami czuwa nauczyciel. To idealna opcja dla osób zapracowanych lub mających napięty grafik dnia. Szczegóły kursu można znaleźć tutaj: https://eskk.pl/kurs-niemiecki-biznes.